ADL işçisine patron oyunu

Çorum’un Dodurga ilçesinde faaliyet gösteren Çelikler Alpagut Dodurga Linyit İşletmesi’nde (ADL) çalışan işçiler sendikaya üye olunca, patronlar üretimi durdurdu. Daha iyi ücret ve sosyal haklarını almak için T. Maden-İş Çeltek...


Çorum’un Dodurga ilçesinde faaliyet gösteren Çelikler Alpagut Dodurga Linyit İşletmesi’nde (ADL) çalışan işçiler sendikaya üye olunca, patronlar üretimi durdurdu. Daha iyi ücret ve sosyal haklarını almak için T. Maden-İş Çeltek Şubesi’nde örgütlenen 500 işçi, bu karar üzerine maden önünde eylem yaptı.
İşçilerin sendikaya üye olmasının ardından üretimi durdurma kararı alan patronlar, işçilere ücret ödüyoruz diyerek kağıtlar imzalattılar. Daha sonra işçilerin çalışmadığını önü süren patronlar, fabrikaya noter getirerek işçilerin çalışmadığına dair tutanak tutturdu.
Patronlar, işçilerin iş bıraktığını ve kendilerini mağdur ettiklerini öne sürerken, işçiler ise sendikalaşma nedeni ile kendilerine oyun oynandığını dile getiriyor. Haklarını aramaktan başka bir amaçları olmadığını dile getiren işçiler, maden önünde eylem yaparak patronları protesto ettiler. Patronların iddialarının yalan olduğunu belirten işçiler, sendikalı olarak çalışmak istediklerini söylediler. Haksızlığın düzeltilmesini istediklerini söyleyen işçiler, mücadeleye devam edeceklerini bildirdiler. ADL Genel Müdürü Mustafa Bildik, işçilerin suçlu olduğunu savunarak üretimin durmasının sorumlusunun işçiler olduğunu iddia etti. Bu arada Alpagut Belediye Başkanı Mustafa Aydın, fabrikaya gelerek patronlarla görüştü. Görüşmenin ardından işçilerle de görüşen Aydın, sorunun çözülmesi için elinden geleni yapacağını ifade etti. Fabrikanın bölge için önemli olduğunu belirten Aydın, iki tarafın da anlaşacağına inandığını dile getirdi. (Çorum/EVRENSEL)
Taner Şimşek
www.evrensel.net