Yabancı sayısında karar günü

Süper Lig takımlarının merakla beklediği yabancı kontenjanı ile ilgili karar bugün belli olacak.Önceki günkü olağan mali genel kurulda, seçim maddesinin gündeme alınmamasıyla


Süper Lig takımlarının merakla beklediği yabancı kontenjanı ile ilgili karar bugün belli olacak.
Önceki günkü olağan mali genel kurulda, seçim maddesinin gündeme alınmamasıyla rahat bir nefes alan federasyon yönetimi, genel kurul sonrasına bıraktığı ve kulüplerin transfer politikasını şekillendirecek olan yabancı kontenjanı konusunu bugün yapacağı yönetim kurulu toplantısında karara bağlayacak.
Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy’un yabancı sınırının kaldırılmaması konusundaki fikrini değiştirmediği, ancak yabancı futbolcu kontenjanının serbest bırakılmasını isteyen Kulüpler Birliği’nin talepleri doğrultusunda bir ara formülün geliştirilmesinin de gündemde olduğu belirtildi.
Öte yandan kurullarını yenileyeceğini açıklayan Ulusoy’un, yönetim kurulu toplantısında bu konuları gündeme getireceği ve kulüplerin de isteklerini dikkate alarak Futbol Federasyonu Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu (PFDK) ile Merkez Hakem Kurulu’nda önemli değişikliklere gidileceği kaydedildi. Genel kurulca seçilen Tahkim Kurulu’nda ise yasa gereği değişiklik yapılamıyor.
Kulüpler beklemede
Türkiye Futbol Federasyonunun (TFF), yabancı kontenjanı konusundaki kararını bekleyen Anadolu kulüpleri, transferlerine bu karara göre yön verecek.
Konyaspor Basın Sözcüsü Mehmet Bezirci, yaptığı açıklamada, yerli transfer borsasında transfer ücretlerinin son yıllarda ciddi rakamlara ulaştığını söyledi.
Futbolcu borsasındaki bu yükseliş nedeniyle birçok kulübün yurt dışından aynı kalitede daha ucuza futbolcu arayışına girdiğini vurgulayan Bezirci, bazen kulüplerin 6 yabancı kontenjanı nedeniyle zorlandığını bildirdi.
Bezirci, şunları kaydetti: “Anadolu kulüpleri hatta İstanbul’un güçlü ekipleri bile bu kararı bekliyor. Transfer çalışmalarına bu karara göre yön verilecek. Sayının serbest bırakılması Türk futboluna ihanet olur. Ancak 6 artı 2 formülü yerli transfer borsasında fiyatları düşüreceği için Anadolu takımlarına rahat nefes aldırır. Gerçekten de yerli transfer borsasındaki ücretlerin biraz düşmesi gerekiyor. Aksi takdirde Anadolu kulüpleri ayakta durmakta zorlanacak.”
Bezirci, şu anda yerli futbolcu transferlerinin çok maliyetli olduğunu belirterek, aynı kalitede yurt dışından çok daha ucuza futbolcu bulunabileceğini söyledi. Kendilerinin TFF’nin kararını beklediğini vurgulayan Bezirci, “Şu anda görüştüğümüz oyuncular var. Karara göre hemen harekete geçip sözleşme imzalayacağız” dedi. (SPOR SERVİSİ)
www.evrensel.net