ÖZGÜRLÜKLER

 • BAK (Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu) yayınladığı broşürde (Mayıs 2007 Özel Sayı), “Seçimlerde oyunu kullanırken savaş ve işgal partilerine HAYIR DE!” diyor.


  BAK (Küresel Barış ve Adalet Koalisyonu) yayınladığı broşürde (Mayıs 2007 Özel Sayı), “Seçimlerde oyunu kullanırken savaş ve işgal partilerine HAYIR DE!” diyor.
  Neden ‘hayır!’ dememiz gerektiğini de izah ediyor BAK.
  Diyor ki:
  “ABD’nin Irak’ı işgalinde 1 milyon Iraklı öldü. Milyonlarcası göç etti, yaralandı, evsiz kaldı. İncirlik Üssü’nü ABD’ye kullandıranlar, işgale ortak oluyor. İncirlik Üssü’nde Iraklıları öldüren canilerin dinlenmesine, eğlenmesine izin verenler ABD’nin savaş ve insanlık suçlarına ortak oluyor.
  Türkiye’yi yönetenler, işgale ve Irak halkının çektiği acılara, işlenen insanlık suçlarına sessiz kaldılar. Hükümet, sadece sessiz kalmakla da yetinmedi. İncirlik Üssü’nü sonuna kadar George Bush’un işgal ordusunun kullanımına açtı. İncirlik Üssü’nden kalkan uçaklar Irak’ı vurdu, Iraklılar öldü. Iraklılara işkence yapan işgalci askerler İncirlik Üssü’nde dinleniyor. İncirlik Üssü, Irak işgaline ev sahipliği yapıyor. Bu utanç verici bir durum!
  İncirlik Üssü’nde 90 tane nükleer bomba var. Bu bombalardan 50 tanesi Amerikan uçaklarında kullanıma hazır bir şekilde bekletiliyor. İncirlik Üssü, ABD’nin İsrail’le birlikte tüm Ortadoğu’yu nükleer bombayla tehdit etmesine ev sahipliği yapıyor.
  İncirlik Üssü’nde 4 bin personel var. İncirlik Üssü, 1991 yılında Irak’ın Kuveyt’i işgali sırasında Çöl Fırtınası ve Çöl Kalkanı operasyonlarında etkin olarak kullanılmıştır. Pentagon kaynaklarına göre bu operasyonlarda üsten kalkan uçaklar Irak üzerine tam 4 bin 600 uçuş yapmışlar; 14 bin saat savaşmışlar, Irak hedeflerine 3 bin ton bomba atmışlar, üsten yaklaşık 100 füze fırlatılmış, 4 Irak uçağı havada Amerikan uçaklarının müdahalesiyle düşürülmüştür. Çöl Fırtınası operasyonunun yüzde 5’i İncirlik üzerinden yürütülmüştür.
  İncirlik Üssü hâlâ ABD’ye kullandırılıyor.
  Bugün yüzlerce muharip ABD askeri İncirlik Üssü’nde dinleniyor. İncirlik Üssü ABD’nin Irak, Afganistan saldırılarında lojistik merkez olarak kullanılıyor. İncirlik Üssü’nden çıkan savaş malzemeleri, İsrail’e gönderiliyor. İsrail ise bu bombaları Lübnan ve Filistin halkını öldürmek için kullanıyor… IRAK’TA İŞGALE SON! İNCİRLİK ÜSSÜ KAPATILSIN!”
  Seçimlerle barış arasında bağ var mıdır? Evet, vardır. İzahını BAK yapıyor.
  Peki, milletvekili genel seçimleriyle, Türkiye’nin iç barışı arasında bağ var mıdır? Evet, vardır. Cenazelerin nedeni, izlenen savaş politikalarıdır. Sorunların çözümünde barışçı yolları reddeden, barış diyene düşman muamelesi yapan zihniyet, barışçı düşüncenin topluma ve Meclis’e hakim olmasını istemiyor. Bu konuda otoriter/totaliter sistem yanlıları birleşiyor. Barışın önüne set çekmeyi, yüzde 10’luk barajlarla, düşünce ve dil yasaklarıyla ve yargı baskılarıyla sürdürüyorlar.
  Devlet ideolojisinin iki fraksiyonu kendi arasında iktidar mücadelesi yapıyor. Kesinlikle demokrasi mücadelesi değil… İçerde ve dışarıda savaşçı politika bu fraksiyonların tipik tarzı. Barıştan öcü gibi korkuyorlar. İçerde farklı dil, din, etnik kökenden toplum kesimlerinin bir arada barış içinde yaşamasından korkuyorlar. Barış, onlar açısından korkuya dayalı bir sessizliktir. Dağın taşın bombalanması işte bu tür bir sessizliği sağlamak içindir. İnsanların kaybedilmesi, yargısız infazlara maruz bırakılması…Düşünenlerin hapsedilmesi. Yayınların toplatılması, kapatılması…Seçimlerin barışla ilgisi var. Oyunuzun rengi barış olsun. Seçiminiz barış…
  Hüsnü Öndül
  www.evrensel.net