Dakikada bir kadın can veriyor

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu'nun (UNICEF) Dünya Çocuklarının Durumu 2007 Raporu’nda, yapılan tahminlere göre dünyada her yıl 500 bini aşkın kadının gebelik ve doğumla ilgili nedenler sonucu yaşamını yitirdiği, çok ...


Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu'nun (UNICEF) Dünya Çocuklarının Durumu 2007 Raporu’nda, yapılan tahminlere göre dünyada her yıl 500 bini aşkın kadının gebelik ve doğumla ilgili nedenler sonucu yaşamını yitirdiği, çok sayıda kadının da yaşamları boyunca sürecek sorunlarla karşılaştığı bildirildi.
Bu rakamın her dakikada bir kadın ölümü demek olduğu belirtilen raporda, bütün anne ölümlerinin yaklaşık yüzde 99'unun gelişmekte olan ülkelerde meydana geldiği ve Afrika ile Asya'daki anne ölümlerinin bu toplamda yüzde 90 paya sahip olduğu belirtildi.
Raporda, 2000 yılında meydana gelen anne ölümlerinin üçte ikisinin dünyanın en yoksul 13 ülkesinde görüldüğü, aynı yılda bütün anne ölümlerinin dörtte birinin Hindistan'da meydana geldiği anımsatıldı.
Temel sağlık hizmetleri yeterli
Sahra Güney Afrika'da yaşayan her 16 kadından birinin gebelik veya doğum sırasında öldüğü belirtilen raporda, şu ifadelere yer verildi: ''Oysa sanayileşmiş ülkelerde bu nedenler yüzünden ölen kadın sayısı 4 binde birdir. Dahası, annelerini yitiren yeni doğanların ölme olasılıkları da, anneleri hayatta olan yeni doğanlara göre 3 ila 10 kat daha fazladır. Oysa temel sağlık hizmetlerine erişim olanaklarının bulunması halinde bu kadınların çoğunun yaşamı kurtarılabilirdi. Söz konusu hizmetler, bütün doğumlara eğitilmiş görevlilerin eşlik etmesi ve komplikasyonlar karşısında acil doğum bakım yardımlarının sağlanmasıdır.''
Raporda, UNICEF'in anne ölümlerine ilişkin bilgi temelini geliştirmek amacıyla Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ve Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu’nun (UNFPA) birlikte çalışma yürüttüğü anlatıldı.
On yılı aşkın bir işbirliği ve ortak çalışma deneyimine sahip bu kuruluşların, gebelik nedeniyle veya gebeliğin başka sorunları tetiklemesiyle ölen kadınların sayısını tahmin için yeni bir yaklaşım geliştirme çabası içinde olduğu aktarılan raporda, söz konusu proje için geliştirilen metodolojinin, mevcut veri açıklarını kapatacağı ve halen veri bulunmayan ülkeler için tahminler geliştirileceği ifade edildi. (TOPLUM YAŞAM)
www.evrensel.net