29 Haziran 2007 00:00

Aksu Kağıt’ta mücadele sürüyor

Milda AŞ tarafından işletilen Giresun Aksu Kağıt Fabrikası işçiylerinin Selüloz-İş Sendikası’nda örgütlenme mücadelesi sürüyor.
Fabrikada çalışan 200 civarında işçinin sendikaya üye olmasının ardından...

Paylaş

Milda AŞ tarafından işletilen Giresun Aksu Kağıt Fabrikası işçiylerinin Selüloz-İş Sendikası’nda örgütlenme mücadelesi sürüyor.
Fabrikada çalışan 200 civarında işçinin sendikaya üye olmasının ardından patron baskılarını artırmış, 9 işçiyi de işten atmıştı. Bundan da sonuç alamayınca 11 Haziran’da fabrikayı 45 günlüğüne durdurmuş ve işçileri ücretsiz izine göndermişti.
İşçiler patronun bu kararına karşın her gün fabrika önünde bekleyerek kararlılıklarını gösteriyorlar. İşçilerden Engin Memiş “Biz çalışmak ve üretmek istiyoruz, işimize tekrar geri dönmek istiyoruz” derken Erdal Alibaş ise şunları dile getirdi: “Biz ücretimizi alamadık ama, müdürlerden biri sıfır kilometre otomobil aldı.” Ekmeklerini büyütme mücadelesi verdiklerini dile getiren Dursun Kaşık, “Milda işçisi köle değildir. Her türlü mücadeleyi göze aldık. Giresun halkının yanımızda olmasını istiyoruz” dedi. Halil Şahin de halkın kendilerine destek vermesini istedi. Patronun teşvikten yararlandığını ama işçiye gelince asgari ücret verdiğini kaydeden Nurettin Dizdar ise şöyle devam etti: “Benim eşim ve üç çocuğum var. Bu sürede nasıl geçineceğimi bilmiyorum. 45 gün sonrada ne olacağımız belli değil. Hepimiz bir an önce işimize geri dönüp, çalışmak istiyoruz.” (Giresun/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Emekli alana çıktı

SONRAKİ HABER

Keşan'da eğitime kar engeli

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa