Meşal birlik mesajı verdi

Filistin’deki Hamas örgütünün Suriye’deki sürgün lideri Halid Meşal, “Gazze’de bir İslam Devleti ya da ayrı yönetim kurmayı düşünmediklerini ve Filistin’in daha fazla bölünmesini istemediklerini” söyledi.


Filistin’deki Hamas örgütünün Suriye’deki sürgün lideri Halid Meşal, “Gazze’de bir İslam Devleti ya da ayrı yönetim kurmayı düşünmediklerini ve Filistin’in daha fazla bölünmesini istemediklerini” söyledi. CNNTürk’ün sorularını yanıtlayan Meşal, Hamas’ın da ortağı olduğu ulusal birlik hükümetini feshedip, OHAL hükümeti kuran Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas’a da diyalog çağrısı yaptı.
“Biz vatanın bölünmesini istemiyoruz. Vatan; zaten daha fazla bölünmeye ihtiyaç olmaksızın, işgal tarafından bölünmüş. Hiç kimse istediği yerde, istediği gibi devlet kuramaz. Toprak tüm halkın, tüm Filistinli gruplarındır. Vatan herkesindir” diye konuşan Meşal, Türkiye’nin krizin çözümünde arabuluculuk etmesine ise sıcak baktıklarını ifade etti.
“Filistin’deki siyasi sürecin tamamlanması için seçimlere girdik” diyen Meşal, “seçimlerin ardından uluslararası toplumun demokrasinin sonucunu kabul etmediğini” işaret ederek, “Hamas’ın iktidara gelmesini kimse kaldıramadı” ifadelerini kullandı.
Meşal, “Batı’nın Hamas’a karşı çifte standart yaptığını” vurgulayarak “Gazze’yi cehenneme, Batı Şeria’yı cennete çevirmek istiyorlar” diye konuştu.
Öte yandan Batı Şeria’nın Nablus kentinde düzenlenen bir İsrail operasyonu sırasında 6 İsrail askeri yaralandı. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net