Barış girişimcileri Doğan’ı anlattı

Aydın Çubukçu (Gazeteci-Yazar): Orhan Doğan, herhalde en çok TBMM’den ensesine basılarak çıkarıldığı o dehşet verici sahne ile hatırlanacaktır


Kardeşliğin yılmaz savunucusuydu
Aydın Çubukçu (Gazeteci-Yazar): Orhan Doğan, herhalde en çok TBMM’den ensesine basılarak çıkarıldığı o dehşet verici sahne ile hatırlanacaktır. Halkının sesini o çatının altına taşımaktan başka derdi olmayan, cefa çekmeye hazır, mücadeleci bir insandı. Ona hakaret edenler, onu aşağıladıklarını sananlar, çok sert bir kayaya çarpmışlardı. Türk ve Kürt halklarının kardeşçe, eşit ve özgür, birlikte yaşama davasının yılmaz savunucusu Orhan Doğan, değerli bir siyaset adamı olmanın yanı sıra Kürt halkının her türlü engellemeye karşın içinden çıkarmayı başardığı yüksek aydınlardan biriydi. Ağır bir kayıptır. Barış konferansının öncülerindendi. Bu değerli çalışmayı sonuna kadar götürerek arkadaşımızın aziz hatırasına karşı görevimizi yapacağız.
Barış için büyük kayıp

Orhan Doğan ile avukatlığı döneminden beri tanıştığını, barış girişiminde de birlikte çalıştıklarını ifade eden Barış Girişimi çağrıcılarından Kamil Ateşoğulları, “Çok üzgünüz onu kaybettiğimiz için. Bütün çabası barış içindi. Çabalarına rağmen anlaşılamadı, anlamak istemediler” dedi.
Konferans çağrıcılarından Metin Bakkalcı da “Türkiye’nin olağanüstü ihtiyaç duyduğu bir dönemde Orhan Doğan’ı tanıma imkanım oldu. Birlikte, bu ülkede insanca yaşayabileceğimiz umudu ve hayallerimizi paylaşıyoruz” dedi.
Elbette çok üzücü
Büşra Ersanlı (Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi): Son birkaç yıl içinde daha yakından tanıdığım, yaşama sevinci yüksek bir arkadaştı. Yaşarken uğramış olduğu haksızlıklar, onur kırıcı ve antidemokratik davranışlar, bizim daha bağımsız ve dayanışma içinde olmamızı gerektiriyor. Orhan’ın anı olması bizim için elbette çok üzücü. Ama bu anıya ve verdiği demokrasi mücadelesine bağlılık, demokratik güçlerin daha çok yan yana gelmesiyle olacaktır.
‘Türkiye Mandelasını kaybetti’
Barış Konferansı’nın hazırlıklarını birlikte yürüttükleri Doğan’ı kaybetmenin büyük bir kayıp, acı olduğunu belirten Prof. Dr. Cengiz Güleç, “Türkiye Mandelasını kaybetti” dedi. Or Doğan ile dostluğunun çok eskiye dayandığını aktaran Güleç, “Kürt halkı önemli bir yurttaşını, siyasetçisini kaybetti ama Türkiye de barış için çırpınan Mandelasını kaybetti” dedi.
www.evrensel.net