Ekmekte gramaj serbestisine doğru

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Ekmek Tebliği’nde yapmayı planladığı değişiklik ile ekmekte gramaj sınırlandırmasını kaldırmayı öngörüyor. Böylece fırıncılar, istediği büyüklükte ekmek satabilecek.


Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Ekmek Tebliği’nde yapmayı planladığı değişiklik ile ekmekte gramaj sınırlandırmasını kaldırmayı öngörüyor. Böylece fırıncılar, istediği büyüklükte ekmek satabilecek. Ancak, ekmekte fiyat serbestisinin, fiyat denetimini zorlaştırmasından endişe ediliyor.
Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Türk Gıda Kodeksi-Ekmek ve Ekmek Çeşitleri Tebliği’nde yapmayı öngördüğü değişiklik taslağını, kamuoyunun görüşüne açtı. Tebliğ taslağı ile normal ekmekte 200 gramdan başlamak üzere uygulanan gramaj sınırlaması kaldırılıyor. Ayrıca, ekmek çeşitlerine katılacak diğer tahıllara ilişkin alt ve üst limitler getiriliyor. Kepek, yulaf ekmeklerinde katılabilecek tahıllara üst sınırın getirilmesi, tüketicinin korunması açısından önem taşıyor. Normal ekmek, buğday ununa içilebilir nitelikte su, tuz, maya (Saccharomyces cerevisiae) ilave edilip tekniğine uygun olarak yoğrularak, şekillendirilerek, fermantasyona bırakıldıktan sonra pişirilecek.
Mevcut tebliğe göre, normal ekmeğe, Türk Gıda Kodeksi Yönetmeliği’nde izin verilen katkı maddeleri ile Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’ndan üretim izni almış şeker, enzim ve benzeri maddeleri içeren ekmek katkı karışımları katılabiliyor.
Çavdarlı ekmekteki çavdar unu katkısı, yüzde 30’dan az, yüzde 50’den fazla olmayacak. Çavdar ekmeğinde, çavdar unu ile birlikte, istendiğinde çavdar kırması veya çavdar ezmesi de kullanılabilecek. (İstanbul/EVRENSEL)
www.evrensel.net