Fotoğraf: AA

Polis filtre işine mi girdi?

Giderek yaygınlaşan internet filtre programlarında birçok sitenin keyfi biçimde engellendiğinin ortaya çıkması yeni bir tartışma başlattı. Bağımsız İletişim Ağı, kendi sitelerini de engelleyen şirketleri aradığında “Polisin listesinde varsınız” yanıtıyla karşılaştı


Giderek yaygınlaşan internet filtre programlarında birçok sitenin keyfi biçimde engellendiğinin ortaya çıkması yeni bir tartışma başlattı. Bağımsız İletişim Ağı, kendi sitelerini de engelleyen şirketleri aradığında “Polisin listesinde varsınız” yanıtıyla karşılaştı.
Özellikle internet kafelerde ve işyerlerinde kullanılan internet filtre programlarının asıl amacı, zararlı yayınları, pornografik içerikli siteleri ve mahkeme kararıyla durdurulmuş yayınları engellemek. Oysa, bu programlar yeni bir sansür biçimi olarak işlev görmeye başladı. “www.bianet.org” sitesinden yayın yapan Bağımsız İletişim Ağı, My Yazılım şirketinin MYTR Filter ve eaxsoft şirketinin İnter Filtre programları tarafından engellendiğini fark etti. Bunun üzerine şirketleri arayıp nedenini soran site yetkilileri, her iki şirketten de “Emniyetin verdiği listede varsınız” yanıtını aldı.
Filtre programları tarafından engellenen, ancak haklarında mahkeme kararı bulunmayan siteler arasında şunlar var: İnsan Hakları Derneği’nin, Avrupa Parlamentosu üyesi Feleknas Uca’nın resmi sitesi, Amerika’nın Sesi radyosunun resmi sitesi, Grup Yorum’un sitesi, Savaş Karşıtları, Indymedia İstanbul, Kürt İnsan Hakları Projesi (KHRP), Yeni Özgür Politika, Köxüz dergisi, Lazebura dergisi, Atılım, Alınteri, Tutuklu Hükümlü Aileleri Yardımlaşma Derneği (TAYAD), marksist.com, Azadiya Welat.
Polis yetkilileriyse, Emniyet’in neredeyse hemen her biriminin bu tür “sakıncalı site” listesi hazırladığını ve illerdeki emniyet müdürlüklerine ilettiğini ifade etti.
İnternet kafelerin örgütü olan Tüm İnternet Evleri Derneği (TieV) Başkanı Yusuf Andiç, kaymakamlıkların, emniyet birimlerinin bu tür listelere sahip olduğunu, bildirimde bulunduklarında kafe sahiplerinin bu adresleri filtreleme programlarına elle eklediklerini, hatta bazen gidip listeleri kendilerinin talep edebildiğini söyledi.
Andiç, İçişleri Bakanlığı’nın geçen yılki genelgesine göre, İnternet kafelere ayda iki kez denetim yapıldığı bilgisini verdi. Türkiye’de 15-20 bin arası İnternet kafe bulunuyor.
Hukukçu Fikret İlkiz, böylesi “yasaklı siteler” listeleri hazırlamanın suç olduğunu söylüyor. İlkiz, bu tür bir durumda erişimi engellenen yayınlara, önce filtreleme yazılımının üreticisiyle bağlantıya geçip yapılanın yasadışı olduğunu belirterek listeden çıkarılmayı istemesini, değişiklik olmazsa da hukuki yola başvurması gerektiğini söylüyor. (İstanbul/BİA)
www.evrensel.net