800 yıllık geleneğin mirası

Akşehir'de, 5-10 Temmuz günleri arasında düzenlenecek “48. Uluslararası Nasreddin Hoca Şenliği”nin tanıtım toplantısı İstanbul'da yapıldı. Akşehir Nasreddin Hoca ve Turizm Derneği Başkanı Taner Serin, Nasreddin Hoca şenliklerinin 800 yıllık bir geleneğin mirası olduğunu söyledi


Akşehir'de, 5-10 Temmuz günleri arasında düzenlenecek “48. Uluslararası Nasreddin Hoca Şenliği”nin tanıtım toplantısı İstanbul'da yapıldı. Akşehir Nasreddin Hoca ve Turizm Derneği Başkanı Taner Serin, Nasreddin Hoca şenliklerinin 800 yıllık bir geleneğin mirası olduğunu söyledi. Serin, Nasreddin Hoca'nın 800'üncü doğum yıldönümünün kutlanacağı 2008'de, Türkiye genelinde ve dünyanın birçok ülkesinde, Nasreddin Hoca'nın felsefesi ve ince kıvrak zekasının ürünü olan mizahının anlatılacağını ifade etti. Taner Serin, şenliğe başta Kültür ve Turizm Bakanlığı, Başbakanlık Tanıtma Fonu, Avrupa Birliği Türkiye Bilgi Bürosu ve UNESCO'nun yanı sıra birçok kurum ve kuruluşun destek verdiğini kaydetti.
Tabiatı kurcalamayın kardeşim!
Geçen yıl olduğu gibi bu yılki şenliklerde de temsili Nasreddin Hoca olacak Kadir Çöpdemir, toplantıya Nasreddin Hoca kıyafetiyle katıldı. Çöpdemir, bu yılki şenlik sloganının “Tabiatı kurcalamayın kardeşim” olduğunu söyledi.
“Felakete doğru gidiyorsunuz” diyen temsili Nasreddin Hoca, bazı olguları değiştirmenin insanın kendi elinde olduğunu belirterek, trafik ve küresel ısınma gibi konularda alınacak önlemler olduğunu aktardı.
Temsili Nasreddin Hoca, Türkiye'de yaklaşan genel seçimlere ilişkin olarak da “Hoca’yı siyasete karıştırmayın. Hocanız tabiatla ilgili bu sene” dedi.
Akşehir Kaymakamı Kenan Çiftçi de Nasreddin Hoca'yı ve bölge insanını tanımaya çalıştığını söyledi. Çiftçi, batı cephesi karargahının Akşehir'de olduğunu ifade ederek “Atatürk, Akşehir'e geldiğinde Ulu Cami'de namaz kıldıktan sonra Nasreddin Hoca'yı ziyaret edip dua etmiş” dedi.
Bazı Türk ve yabancı yazarların Nasreddin Hoca ile ilgili düşüncelerini aktaran Çiftçi, Akşehir Kaymakamlığı olarak Nasreddin Hoca'nın, UNESCO'nun Dünya Kültür Mirası listesine alınması için müracaatta bulunduklarını dile getirdi.
Akşehir Belediye Başkanı Mustafa Baloğlu da Nasreddin Hoca'nın, Anadolu insanının aydınlık yüzü olduğunu söyledi. (KÜLTÜR SERVİSİ)
www.evrensel.net