Katliamlar Kâbil hükümetini sarsıyor

Afganistan’da işgalci Amerikan ordusu ve NATO güçlerinin son saldırılarında ölen sivillerin sayısı konusunda çelişkili haberler geliyor. Ülkenin güneyindeki Helmand eyaletinde önceki gün düzenlenen operasyonda ölen sivillerin sayısının 100’ü geçmiş olabileceği belirtiliyor


Afganistan’da işgalci Amerikan ordusu ve NATO güçlerinin son saldırılarında ölen sivillerin sayısı konusunda çelişkili haberler geliyor. Ülkenin güneyindeki Helmand eyaletinde önceki gün düzenlenen operasyonda ölen sivillerin sayısının 100’ü geçmiş olabileceği belirtiliyor. Yerel kaynaklar, son aylarda iyice yoğunlaşan kanlı ABD ve NATO operasyonları sebebiyle, ülkenin güneyindeki Afgan halkının Kâbil hükümetine nefretinin iyice arttığını belirtiyor.
ABD destekli Afganistan Devlet Başkanı Hamid Karzai ise, işgal güçlerinin düzenlediği hava saldırısında çok sayıda sivilin ölmesi üzerine, soruşturma komisyonu kurulması emri verdi. Karzai’nin sözcüsü Kerim Rahimi, "Askeri operasyonda sivil kayıp olduğuna dair raporlar edindik. Devlet Başkanı Karzai de bu konuda soruşturma açılması emrini verdi” dedi. Hükümet yetkililerinin ve bombardımanın düzenlendiği Helmand vilayeti milletvekillerinin bölgeyi ziyaret ettiğini belirten sözcü, “soruşturmanın sonuçlarına göre gereken kararı alacaklarını” kaydetti.
Helmand vilayetindeki Gereşk bölgesi Belediye Başkanı Durali Şah, yerel yetkililerin yaptığı incelemede, bombardımanlarda aralarında çocuk ve kadınlar da bulunan 65 sivilin hayatını kaybettiğinin anlaşıldığını söyledi. Durali Şah dün itibariyle 45 sivilin cesedini bulduklarını belirtti. Şah’a göre bombardımanda 62 Taliban militanı da öldürüldü.
NATO ve koalisyon güçleri de sivil can kaybı olduğunu doğruladı, ancak bombardımanda ölen Taliban militanı ve sivillerin sayısı hakkında açıklamada bulunmadı.
Yerel kaynaklar ise, ölen sivil sayısının 100’ü geçmiş olabileceğini belirtiyor. Haydarabad sakinlerinden Muhammed Han, Taliban militanlarının bir Amerikan konvoyuna düzenlediği saldırının ardından başlayan operasyonda, ailesinden 7 kişinin öldüğünü anlattı. Aynı kasabadan Vali Han ise, “100’den fazla kişi öldü. Onlar Taliban değildi. Talibancılar buradan uzaklarda” dedi. Han, “Buradaki halk zaten hükümetten memnun değil. Ama bu katliamlar artık hükümete karşı isyan başlatacak” diye konuştu.
Helmand eyaleti milletvekili Mahmud Enver ise, ölü sayısının 100 civarında olduğunu doğrularken, “çok az sayıda Taliban üyesinin öldüğünü” belirtti ve ölenler arasında kadınlar ve çocuklar da olduğunu ekledi.
İntihar saldırısı
Öte yandan, Afganistan’ın güneyinde, askeri bir konvoya düzenlenen intihar saldırısında bir NATO askeri öldürüldü. Afganistan İçişleri Bakanlığının açıklamasında, Helmand vilayetindeki Gereşk bölgesinde düzenlenen saldırıda 1 NATO askerinin öldüğü, 3 askerin ve 3 sivilin yaralandığı belirtildi. NATO’nun komutasındaki Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü (ISAF) de intihar saldırısında bir askerin öldüğünü doğruladı. Böylece, yıl başından beri Afganistan’da öldürülen yabancı asker sayısı 98’e yükseldi.
ISAF’ın komutası halen, bu ülkede binden fazla asker bulunduran Türk Silahlı Kuvvetleri’nde. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net