Irak’ta Sünni bloktan boykot kararı

Irak hükümetine destek veren ülkenin en büyük Sünni bloğu boykot kararı aldı. Sünni olan Irak Kültür Bakanı Kemal El Haşimi hakkında, 2005 yılında bağımısız milletvekili Mithal Alusi’yi hedef alan suikasta karıştığı gerekçesiyle tutuklama kararı çıkarılması, Bağdat hükümetine ağır bir darbe oldu


Irak hükümetine destek veren ülkenin en büyük Sünni bloğu boykot kararı aldı.
Sünni olan Irak Kültür Bakanı Kemal El Haşimi hakkında, 2005 yılında bağımısız milletvekili Mithal Alusi’yi hedef alan suikasta karıştığı gerekçesiyle tutuklama kararı çıkarılması, Bağdat hükümetine ağır bir darbe oldu. Tutuklama kararının çıkarılmasının ardından bakan kayıplara karışırken, Irak Uyum Cephesi adlı Sünni bloğu, karar kaldırılana kadar hükümeti boykot edeceğini duyurdu.
Daha önce de meclisi boykot kararı alan Sünni bloğu, suçlamaları uyduruma olarak nitelendiriyor ve bağımsız bir soruşturma komisyonu kurulmasını istiyor.
Irak Uyum Cephesi üyesi milletvekili Abdünnasır El Cenabi, siyasi çabaların sonuç vermediğini ve bu nedenle parlamentodan çekilerek direnişe geri döneceğini söyledi.
El Cezire televizyonunda konuşan ve "Irak’ı Amerikalılarla İranlılar yönetiyor" diyen El Cenabi, Sünni hükümet üyelerinin kabine toplantılarını, milletvekillerinin de parlamentoyu protesto etmeleri gibi siyasi adımların sonuçsuz kaldığını belirtti. El Cenabi, “Siyasi süreçten çekilmekten ve direnişe geri dönmekten başka seçenek kalmadı” dedi.
“Amerikalı ve İranlıların Irak’ta, ABD ve İran’ın ulusal çıkarlarını müzakere etmekte olduğunu” belirten El Cenabi, “Bu, Irak için ve milliyetçi olduğunu söyleyen herhangi bir Iraklı için bir utançtır” diye konuştu.
Şii politikacı ve Başbakan Nuri El Maliki ise, Sünni bloğuna kabine toplantılarına geri dönmeleri çağrısında bulunarak, “Ülkedeki sorunları çözmenin tek yolu diyalogdur. Boykot ve çekilme sorunları çözmez, tam tersine zorlaştırır” dedi.
Sadr kentine operasyon
Bu arada, Başbakan Maliki, işgal karşıtı Şii lider Mukteda El Sadr’ın hakim olduğu 2 milyon nüfuslu Sadr kentine yönelik Amerikan operasyonunu kınadı. Maliki, 26 kişinin ölümüne yol açan operasyonun, “Irak askeri komutanlığının onayı alınmaksızın yapıldığını” belirtti. Sadr kenti sakinleri, Amerikan askerlerinin önceki günkü operasyonda, “vahşice etrafa ateş açarak, sivilleri evlerinde öldürdüğünü” söyledi. Beşir Ahmed isimli Iraklı, “Sabah saatlerinde tankların de içinde yer aldığı Amerikan konvoyu evlere ateş açtı. Hiçbir direniş de yoktu. Evlerimizde uyurken vurulduk. Bu adalet mi!” dedi.
İşgal ordusu yetkilileri ise öldürülenlerin “İran bağlantılı teröristler” olduğunu iddia etti. Operasyonda 17 kişi de tutuklandı.
Ayda binden fazla sivil ölüyor
Öte yandan, geçen ay içinde Irak’taki çatışmalarda ve saldırılarda 1227 Iraklı sivilin öldüğü açıklandı. ABD askeri yetkililerinin verdiği bilgiye göre, ölen sivillerin sayısı Şubat’ta 1645, Mart’ta 1861, Nisan’da 1506, Mayıs’ta 1944 oldu.
Ramadi kentinde dün yapılan intihar saldırısında da 5 Iraklı polis hayatını kaybetti. Polis yetkilisi Abbas El Duleymi, saldırının Ramadi’nin doğusundaki bir polis merkezini hedef aldığını, patlamada 14 kişinin de yaralandığını söyledi.
Bağdat’ın batısındaki Felluce yakınlarında ortaya çıkarılan bir toplu mezarda da 35-40 ceset bulundu.
Bağdat’ın 90 kilometre kuzeyindeki Mukdadiye’de polis karakoluna düzenlenen intihar saldırısında ise 16 kişi ölürken, 30’dan fazla kişi yaralandı.
ABD ordusundan yapılan açıklamada ise, Bağdat’ın güneyinde meydana gelen patlamada bir Amerikan askerinin öldüğü kaydedildi. Patlamada 3 Amerikan askeri de yaralandı. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net