İran uzlaşma önerisini inceliyor

İran yönetimi, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin, "yaptırımların kaldırılması karşılığında uranyum zenginleştirmeyi askıya alma" önerisini inceliyor


İran yönetimi, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi'nin, "yaptırımların kaldırılması karşılığında uranyum zenginleştirmeyi askıya alma" önerisini inceliyor. İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Muhammed Ali Hüseyni, “Ülkemizin haklarını koruyan ve garanti altına alan bütün önerileri inceliyoruz” dedi. Hüseyni, söz konusu önerinin İran'ın nükleer enerji faaliyetleriyle ilgili olduğunu ifade etti ve sorunun çözümü konusundaki bütün önerileri sıcak karşıladıklarını, gelecek müzakerelerde bunların gündeme gelebileceğini söyledi. Sözcü, BM Güvenlik Konseyinden üçüncü bir yaptırım kararı çıkmaması için çalıştıklarını da belirtti.
İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri ve nükleer konulardaki başmüzakereci Ali Laricani ile AB Yüksek Temsilcisi Javier Solana, en son 24 Haziran'da Portekiz'in başkenti Lizbon'da görüşmüş, taraflar görüşmenin olumlu geçtiğini açıklamıştı.
BM yaptırımlarının kaldırılması karşılığında, İran'ın da uranyum zenginleştirmeyi askıya alma önerisinin bu görüşmede gündeme geldiği ifade edilmişti.
BM'ye bağlı Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'ndan (UAEK) bir heyet de incelemelerde bulunmak üzere 11 Temmuz'da İran'a gelecek. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net