Fotoğraf: Evrensel

Sebahat Tuncel için büro açıldı

Gebze M Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Bin Umut İstanbul 3. Bölge Bağımsız Milletvekili Adayı Sebahat Tuncel için Kanarya ve Bağcılar’da seçim bürosu açılışları yapıldı


Gebze M Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan Bin Umut İstanbul 3. Bölge Bağımsız Milletvekili Adayı Sebahat Tuncel için Kanarya ve Bağcılar’da seçim bürosu açılışları yapıldı. Yüzlerce kişinin katıldığı açılışlara kadın ve gençler yoğun ilgi gösterdi. DTP, SDP, ESP, EMEP, EHP, TÖB, DÖKH ve Gökkuşağı Kadın Derneği’nin destek verdiği açılışlarda, Orhan Doğan fotoğrafları taşındı, “Orhan Doğan Yoldaş Ölümsüzdür” yazılı dövizler açıldı.
Bağcılar Demirkapı seçim bürosu açılışına katılan DTP İl Başkanı Halil Aksoy, amaçlarının Kürt ve Türk halkı arasında demokrasi bağı kurmak olduğunu söyledi. Bunun için Bin Umut Adaylarının arkasında Kürt özgürlük mücadelesi olarak saf tuttuklarını belirten Aksoy, Kürtlerle Türkler arasında kopmaz bir bağ kurmak istediklerini ifade etti.
Kanarya’daki seçim bürosu açılışında da konuşan Aksoy, Kürt sorununa çözüm bulunmadığı sürece Türkiye’nin gelişemeyeceğini belirterek, Kürt sorununun bir an önce çözülmesi gerektiğini ifade etti. Türkiye’nin kuruluşunda Kürtlerin kilit rol oynadığını belirten Aksoy, “Türkler bu ülkede hangi haklara sahip ise Kürtler de aynı haklara sahip olmalıdır” dedi. Kürt kadının verilen mücadeleler sonucunda oldukça iyi bir yere geldiğini belirten Aksoy, Kürt kadınının kendisine, Kürtlere, sosyalistlere ve devrimcilere sahip çıktığına dikkat çekti.
Bağcılar Demirkapı seçim bürosu açılışına katılan DÖKH aktivisti Türkan Yüksel ise Sebahat Tuncel’in mücadeleci bir Kürt kadını olduğunu belirterek “Sistem onu bizim elimizden aldı. Ama biz onu Meclis’e göndereceğiz” diye konuştu. (İstanbul/Evrensel)
www.evrensel.net