Fotoğraf: Evrensel

Gül gizli anlaşma iddialarını reddetti

Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Kuzey Irak konusunda ABD ile gizli anlaşma yapıldığı iddialarına ilişkin olarak, “Bunların hepsi yalandır, aslı yoktur” dedi


Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül, Kuzey Irak konusunda ABD ile gizli anlaşma yapıldığı iddialarına ilişkin olarak, “Bunların hepsi yalandır, aslı yoktur” dedi.
Gül, partisinin düzenlediği miting için geldiği Kayseri’de, Fuar Kültür Merkezinde gazetecilerin Kuzey Irak konusunda ABD ile gizli anlaşma yapıldığı iddialarına ilişkin sorularını yanıtladı. İddiaların gerçeği yansıtmadığını belirten Gül, şöyle konuştu: “Bunların hepsi yalandır, aslı yoktur. ABD ile gizli bir anlaşma yapacağız, böyle şey olur mu? Onları işbirliğine zorlamak için elimizden geleni yapıyoruz. ABD ile anlaşma yaparsak bunların hepsi devletin kayıtlarında olur. Bunların hepsi devletin zabıtlarında olur ve bunların hepsi devletin ilgili makamları tarafından bilinir. Bunlar bu kadar açıktır. Bunların dışında söylenenlerin hepsi, milli menfaatlerimizi, çıkarlarımızı bile politikaya alet etmeye çalışan insanların yaptığı iftiralardır, yalanlardır. Çok üzücüdür.”
‘Herşey masada’
Gül, sınır ötesi operasyon konusunda da, “Her şey masanın üstündedir. ‘Şu olmaz’ diye hiçbir şey söyleyemem. Her şey ihtimal dahilindedir” dedi.
Oğul Talabani’den yalanlama
Bu arada Kuzey Irak’taki Kürt Bölgesel Yönetimi’nin Washington Temsilcisi Kubat Talabani, Türkiye’de büyük tartışma yaratan, ABD’li düşünce kuruluşu Hudson Enstitüsü’nce düzenlenen konferansta, Amerikalılardan PKK yöneticilerinin kaçırılması önerisinin geldiğini, kendisinin de bu öneriye karşı çıktığını söyledi.
Talabani, babasının liderliğindeki KYB’nin internet sitesine yaptığı açıklamalarda, Hudson senaryosunun PKK yöneticilerini kaçırmak için hazırlandığını ve senaryoda Kubat Talabani’nin de yer aldığı şeklindeki haberlerin doğru olmadığını açıkladı.
Konferansta, “Amerikalılardan, Kürdistan Bölge Hükümeti’nin PKK’nın bazı yöneticilerini tutuklayıp Türkiye’ye teslim ederse acaba Türkiye’deki sorunu çözer mi” şeklinde bir öneri geldiğini söyleyen Talabani şöyle devam etti: “Türkiye’nin Washington Konsolosluğu Askeri Bölümü’ndeki temsilcilerinden biri bu öneriye karşı çıktı. Ben de böylesi bir önerinin çözüm olmayacağını savunarak karşı çıktım ve Kürdistan Bölge Hükümeti’nin böylesi bir operasyona katılmayacağını açıkladım. Türkiye’nin Kürdistan Bölge topraklarını PKK’ya karşı kullanmasına da izin vermeyeceğini söyledim.” (HABER MERKEZİ)
www.evrensel.net