Öğretmenler KPSS’yi protesto ettiler

Öğretmenler KPSS’yi protesto ettiler

Eğitim Emekçileri Derneği üyesi öğretmenler ve öğretmen adayları Kamu Personeli Seçme Sınavı’nı (KPSS) protesto ederek, fakülteden mezun olan tüm öğretmenlerin kadrolu istihdam edilmesini talep ettiler


Eğitim Emekçileri Derneği üyesi öğretmenler ve öğretmen adayları Kamu Personeli Seçme Sınavı’nı (KPSS) protesto ederek, fakülteden mezun olan tüm öğretmenlerin kadrolu istihdam edilmesini talep ettiler.
Yüksel Caddesi’nde önceki akşam bir araya gelen yaklaşık 20 genç eğitimci, “Öğretmenlik hakkımızı istiyoruz” yazılı bir pankart açtılar. “Herkese iş herkese çalışma hakkı”, “KPSS’ye hayır”, yazılı dövizler taşıyan eğitim emekçileri, “Diplomalı köle olmayacağız”, “Kölece çalışmaya hayır” ve “İnsanca yaşamak istiyoruz” sloganlarını attılar. Eğitim Emekçileri Derneği Başkanı Sefa Akdemir, “Yüzlerce arkadaşımızın gergin, kaygılı, belirsiz ve merakla bakan gözlerine şahit olduk bugün. Hayatlarımızı karabasana çeviren sınavdan çıktık ve on binlercemiz hayallerimizi bir sonraki sınava ertelemiş bulunmaktayız” dedi. Yeterli sayıda öğretmen ataması yapılmaması nedeniyle her KPSS’nin ardından işsiz öğretmen ordusunun daha da büyüdüğünü kaydeden Akdemir, bir yandan da öğretmen açığının hızla arttığını ifade etti. Akdemir, “Binlercemiz işsiz kalırken milyonlarca öğrencimiz de eğitimsiz kalıyor” dedi. Ücretli, vekil, sözleşmeli öğretmenlik gibi istihdam biçimleriyle öğretmenlerin köle gibi çalıştırıldığına da dikkat çeken Akdemir, KPSS’nin kaldırılmasını ve tüm eğitimcilere kadrolu istihdam olanaklarının yaratılmasını istedi. (Ankara/EVRENSEL)
www.evrensel.net