MEDYADA GEÇEN HAFTA

Antalya’da 17 yaşındaki Alman genç ile 13 yaşındaki İngiliz genç kız arasındaki taciz vakası, dünyada en çok Alman magazin gazetesi Bild’i ve Türkiye’deki kardeşi Hürriyet’i oyaladı.


Antalya’da 17 yaşındaki Alman genç ile 13 yaşındaki İngiliz genç kız arasındaki taciz vakası, dünyada en çok Alman magazin gazetesi Bild’i ve Türkiye’deki kardeşi Hürriyet’i oyaladı.
Yaşları 18’den küçük olan iki çocuk arasında geçen bir olayın bir hafta boyunca ülkenin en çok satılan gazetelerinden birinin manşetinden bir türlü inmemesi, demek ki bize özgü bir durum değil. İster sevinelim, ister üzülelim.
Hürriyet, olayın Almanya ile Türkiye arasında “uluslar arası krize” dönüştüğü iddiasında. Çünkü Alman genç cezaevinde.
Ama bir hafta boyunca bu haberi veren, bir Alman gençle, bir ailesiyle, bir İngiliz kızın ailesiyle görüşen Hürriyet, bir ayrıntıyı atlamış. Nasıl olduysa... Bianet’in haberine göre, Almanya’da, diğer Avrupa ülkelerinde yasalar iki çocuk arasındaki cinsel eylemleri bizdeki gibi “tecavüz” saymıyor, ayrı yasalarla düzenliyormuş. Dolayısıyla, konunun Almanya’da yarattığı bir şaşkınlık varsa, Bild okurları ve her fırsatta Türkiye ile maraza çıkarmaya çalışan muhafazakar çevreler dışında, bundan kaynaklanıyor olabilir pekala.
Oysa Hürriyet öyle kendinden geçmiş halde haberler veriyordu ki, böylesi bilgilere ayıracak vakitleri kalmıyordu herhalde. Genel yayın yönetmeni bile kaç gün bu mevzuyu işledi köşesinde. Bir gün “masum bir eylem” yazıyor, ötekinde “Ya bizim bacımıza yapsalardı” ruh haline bürünüyordu.
Hatta bir ara, İngilizler konuya ilgisiz diye kızdılar. Perşembe günü manşetin yanından “İngiliz basını olaya Fransız” diye payladılar bile.
En iğrenci de, haberlerdeki pornoya varan ayrıntılar. Hem “Bacımıza yapsalar” diye ahlak dersleri veriyorlar, diğer yandan iki gencin arasında her ne yaşandıysa onu ayrıntısıyla yansıtıyorlar. Hürriyet’in alışkanlığı bu. Defalarca tecavüze uğramış küçük bir kızın mahkemede anlattıklarını da bütün ayrıntılarıyla verdiğinde büyük tepki görmüştü.
Ortada bir tecavüz yoksa bile, Hürriyet’in haberiyle artık var.
Çağdaş Günerbüyük
www.evrensel.net