03 Temmuz 2007 00:00

Deri işçileri AKP ve CHP’ye tepkili

Tuzla Organize Deri Sanayi’de çalışan deri ve metal işçileri, seçimlerde sorunlarını çözecek partilere oy vermeye hazırlanıyor. Özellikle AKP ve CHP’ye tepkili olan işçiler, bu partilerin emekçilerin hiçbir sorununu çözeceğine ...

Paylaş

Tuzla Organize Deri Sanayi’de çalışan deri ve metal işçileri, seçimlerde sorunlarını çözecek partilere oy vermeye hazırlanıyor. Özellikle AKP ve CHP’ye tepkili olan işçiler, bu partilerin emekçilerin hiçbir sorununu çözeceğine inanmadıklarını söylediler.
Muharrem Kaplan 15 yıldır deride çalışıyor. AKP’nin ekonominin iyiye gittiği açıklamalarına tepki gösteren Kaplan, kendileri açısından durumun böyle olmadığını ifade etti. AKP döneminde iki toplu sözleşme dönemi yaşadıklarını dile getiren Kaplan, her ikisinde de patronların kendilerine sıfır zam dayattığını ifade etti. Hiçbir partiye oy vermeyeceğini söyleyen Kaplan, kendilerini temsil eden bağımsız adaylara oy vereceğini kaydetti.
Mustafa Tosun bugüne kadar hükümet olan partilerin işçiler için bir şey yapmadığını, bundan sonra da bir şey yapacağına inanmadığını ifade etti. Karadenizli olduğunu belirten Şenol Ekşi, yaratılmak istenen Türk-Kürt çatışmasına tepki gösteriyor. Yıllardır Kürt arkadaşlarıyla aynı fabrikada çalıştığını dile getiren Ekşi, bu oyuna gelmeyeceğini kaydetti. AKP döneminde kirasının 400 YTL olduğunu belirten Ekşi, asgari ücretle nasıl geçinebileceğini AKP’lilerin açıklamasını istediğini söylüyor.
Hem AKP hem de CHP’ye oy vermeyeceğini söyleyerek söze başlayan İzzet Şensoy, işsiz kaldığı dönemde hak etmesine rağmen işsizlik parası alamadığını ve uzun süre iş bulamadığını belirtiyor. Hiçbir partinin söylediğine inanmadığını kaydeden Şensoy, Genç Parti’ye oy vermeyi düşündüğünü ancak vaatlerini yerine getirip getirmeyeceğini tam olarak bilemediğini ifade etti.
Yıllardır sol partilere oy verdiğini ifade eden Hakkı Günel ise bu seçimlerde daha karar vermediğini belirtti. “Doğuda bir çatışma var, benim de çocuklarım askerlik çağında, bir an önce çatışmaların bitmesini istiyorum. Çünkü her iki tarafta ölen insanlar bizim çocuklarımız. Ben hep CHP’ye oy verdim” diyen Günel, ya bağımsızlara ya da CHP’ye oy vereceğini ifade etti. (İstanbul/EVRENSEL)
Özelleşince Uzan aldı
Deri Sanayide son yıllarda yoğun bir şekilde metal fabrikaları açılıyor. Bu fabrikalarda çalışan işçilerde seçimlerde ne yapacaklarına karar vermediklerini söylediler.
Doğu ve Karadeniz’de fabrikaların kurulmasını isteyen Hasan Bayram, parti liderlerinin verdikleri vaatleri nasıl yapacaklarını söylemediklerini belirterek inanmanın zor olduğunu dile getiriyor.
Zekeriya Alp ise, Genç Parti’nin vaatlerini dinlediğini, ama memleketi Diyarbakır’da çimento fabrikası özelleştiğinde fabrikayı Uzan’ın satın aldığına dikkat çekiyor. Önce, işçilerin maaşını düşürdüğünü, sonra bin kişinin çalıştığı fabrikadan 500 işçiyi attığını ifade eden Alp, “Şimdi kendisine inanmamızı istiyorlar. Beş yıl önce partilerin vaatleri vardı, yerine getirmediler. AKP yol dedi yaptı, ancak zam yapmadı. CHP Atatürkçü olduğunu söylüyor ama ülkeye zarar vermekten başka bir şey yapmadı. Laiklik diyor, biz özgürce yaşıyorsak laiklik vardır” diye konuşuyor.
Geçen seçimde AKP’ye oy verdiğini belirten Yücel Saylı da, “Oy verirken iyi olur demiştim ama onun da diğerlerinden farkı yokmuş. Ücretlerimiz hiç değişmedi. Artık hiç birine güvenmiyorum, kararsızım” şeklinde konuşuyor.
Özgür Akgül
ÖNCEKİ HABER

Hamallar işsizliği bitirecek parti istiyor

SONRAKİ HABER

Nijerya'da Boko Haram ile mücadele

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa