03 Temmuz 2007 04:00

Hamallar işsizliği bitirecek parti istiyor

Seçimler yaklaşırken, vatandaşlar en büyük sorun olarak gördükleri işsizlik ve yoksulluğu bitirecek bir iktidarın işbaşına gelmesi umudunu taşıyor. Bu umudu taşıyanlardan bazıları da hayatlarını hamallık yaparak kazanmaya çalışan ve...

Paylaş

Seçimler yaklaşırken, vatandaşlar en büyük sorun olarak gördükleri işsizlik ve yoksulluğu bitirecek bir iktidarın işbaşına gelmesi umudunu taşıyor. Bu umudu taşıyanlardan bazıları da hayatlarını hamallık yaparak kazanmaya çalışan ve hemen hiçbir sosyal güvencesi olmayan işçiler. Ağır şartlarda çalışan bu işçiler gelecek olan iktidarın kendilerine iş, çocuklarına eğitim ve ailelerine iyi bir sağlık hizmeti sağlayacak düzenlemeler getirmesini istiyorlar. Bu noktada da “en azından hiç zam yapmıyor” dedikleri AKP’ye oy vereceklerini söylüyorlar.
Adana’nın en işlek caddelerinden birisi olan Karataş Caddesi üzerinde, bir köprü inşaatı üzerinde iş bekleyen işçiler, sabahın altısında beklemeye koyuluyorlar, tarlada, inşaatta iş çıkarsa diye. Herhangi bir taşıma işi olduğunda kişiler gelip buradan istedikleri sayıda işçiyi alıp gidiyorlar, bazı günler hiç iş gelmediği için burada akşama kadar boş oturduklarını belirtiyorlar.
Evli, iki çocuk babası olan Ali Aslan, yıllardır hamallık yaptığını, bu güne kadar gelmiş bütün iktidarların birçok vaatte bulunduğunu ancak hiçbirinin sözünü yerine getirmediğini söylüyor umutsuzca. Kendisinin AKP’ye oy vereceğini belirten Aslan, “Zaten kim gelirse gelsin hiçbir şey değişmiyor. En azından bu iktidar döneminde çok zam olmadı, o yüzden AKP’ye oy vereceğim” diyor.
Halil Can her yıl Urfa’dan, Adana’ya üç aylığına hamallık yapmak için geldiğini söylüyor. Yedi çocuk babası olan Can, onları okutmakta zorlandığını ve bir hastalık durumunda tedavi ettiremediğini ifade ediyor. Can, “Ben kendimi bildim bileli bu ülkede işsizlik var. Nasıl bir belaysa hiçbir hükümet çözemedi bu sorunu, herhalde kimse de çözemeyecek. Ben oyumu AKP’ye vereceğim, zaten bir şey değişmiyor” diyor.
Oy vermeyecek
Gelecek nesilleri karanlık bir ülke beklediğini, her şeyin her geçen gün kötüye gittiğini söyleyen Bercis Polat, hiçbir partiye oy vermeyeceğini söylüyor. Polat, “Gecekonduda yaşıyoruz, üç çocuğum var, birisi hasta, çoğu günler aç yatıyoruz” diyerek anlatıyor durumunu. Eğitim, sağlık gibi sosyal hizmetlerden yararlanamadıklarını belirten Polat, “Görüyorsun bak hamallık yapıyoruz. Çoğu günler iş çıkmıyor, bizlere iş imkanı sağlansın, aç kalmaktan bıktık. Ne zamana kadar böyle gider bilmiyorum” diyor. Seçimlerdeki tutumunu ise “Nasıl olsa bir şey değişmeyecek bu yüzden ben oy kullanmayacağım” şeklinde anlatıyor.
Burada ağabeyiyle birlikte iş bekleyen Hilal Aslan, beş aylık evli olduğu eşiyle birlikte bir çadırda yaşadıklarını belirtiyor. Aslan, “Hanımımla birlikte çadırda kalıyoruz, bir evimiz yok. Ben burada hamallık yapıyorum, kendisi tarlada çalışıyor. İkimizin de düzenli bir işi yok. Siyasetçiler niye bu kadar yalan söylüyorlar anlamıyorum, her zaman işsizliği bitireceğiz diyorlar da bir türlü bitiremiyorlar” diyerek tepkisini dile getiriyor.
Seçimlerde oy bile kullanmak istemediğini söyleyen Aslan, “Yine herkes başladı vaat vermeye ama yine hiç birini yapmayacaklar. Oy verirsem AKP’ye veririm, zaten hepsi aynı işi yapacak fark eden bir şey olmaz yani” diyor. (Adana/EVRENSEL)
M. Talip Aytimur
Yerel Seçim 2019 İl il adaylar ve seçim sonuçları
ÖNCEKİ HABER

Alevilerin talepleri demokrasi

SONRAKİ HABER

Brexit’te son durum: AB’den İngiltere’ye iki senaryo

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa