ABAKÜS

 • Free Download Manager (FDM); parayla satılan rakiplerinin pek çoğundan güçlü bir indirme yöneticisi. FDM’yi kullanarak HTTP, HTTPS ve FTP protokollerinden alıştığınızın oldukça üzerinde bir hızla dosya indirmeniz mümkün.


  Free Download Manager (FDM); parayla satılan rakiplerinin pek çoğundan güçlü bir indirme yöneticisi. FDM’yi kullanarak HTTP, HTTPS ve FTP protokollerinden alıştığınızın oldukça üzerinde bir hızla dosya indirmeniz mümkün. Kullanım kolaylığı, Türkçe lokalizasyon paketinin olması ve ücretsiz olması da cabası. FDM, yarım kalan indirme işlemlerine kaldığı yerden devam edebiliyor, torrent dosyalarını ya da bir Internet sitesinin tamamını bilgisayarınıza indirebiliyor.
  İlk iş olarak http://www.freedownloadmanager.org/download.htm adresinden FDM ver. 2.1’i ve Turkish translation’ı indiriyoruz. “fdminst.exe” dosyasını çalıştırıp sırasıyla “Next”, “I accept the agreement”, “Next”, “Next”, “Next”, “Next”, “Next”, “Install” ve “Finish” seçeneklerine tıklıyoruz. Bu işlemin sonunda FDM açılacak. İndirdiğimiz “fdm_tur.zip” dosyasını açıp içindeki “tur.lng” dosyasını “C:Program FilesFree Download ManagerLanguage” dizinine kopyalıyoruz. Ekranımızın sağ alt köşesindeki FDM simgesine sağ tıklayıp çıkış seçeneğini seçiyoruz. Başlat menüsünden FDM’yi tekrar çalıştırıyoruz. Son olarak “View> Language” menüsünden “Turkish” seçeneğini seçiyoruz. FDM Türkçe arayüzüyle kullanıma hazır.
  FDM, bilgisayar açılır açılmaz arka planda çalışmaya başlıyor. Internet Explorer ya da Mozilla Firefox’da indirmek istediğiniz dosyanın linkine sağ tıklayıp “Free Download Manager ile indir seçeneğini seçtiğinizde, ya da indirme linkini sürükleyip ekranınızın sağ alt köşesindeki mavi kutucuğa bıraktığınızda, karşınıza dosyayı nereye kaydetmek istediğinizi soran bir pencere geliyor. Bu pencerede “Zararlı mı?” seçeneğine tıklayarak indireceğiniz dosyanın zararlı olduğuna dair bir şikayet olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Herhangi bir şikayet olmaması, dosyanın zararsız olduğu anlamına gelmez; ancak herhangi bir şikayetin varlığı, o dosyadan uzak durmak için iyi bir sebep. Dosyanın kaydedileceği yeri de belirledikten sonra tek yapmanız gereken OK’e tıklamak.
  FDM kendi içinde bir “HTML örümceği” de içeriyor. FDM’yi açıp “HTML örümceği” sekmesine tıklayalım. Sol üstteki mavi-beyaz artı işaretine tıklayalım ve açılan pencerede, bilgisayarımıza indirmek istediğimiz web sitesinin adresini yazalım. OK’e bastığımızda FDM bizim için bütün web sitesini indirmeye
  ...
  Bilgisayar oyunu bağımlılık mı?

  ABD Tıp Birliği aldığı kararla, aşırı bilgisayar oyunu oynamanın bağımlılık olarak nitelenemeyeceğini, bu tanımlanın yapılması için daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğu kararına vardı. Daha önce aşırı bilgisayar oynamanın bağımlılık olarak görülmesi ile ilgili öneri yapılmıştı. Bağımlılık konusunda uzman kişilerin de karşı çıktığı ve hararetli tartışmaların yaşandığı konuda daha önce geri adım atılmıştı. Yayınladığı deklarasyonda konuyla ilgili daha yumuşatılmış bir ifade kullanan AMA, aşırı bilgisayar oynamanın çoçuklar ve yetişkinler için problem yarattığını, ancak bu durumun bağımlılık olarak nitelenmesi için henüz erken olduğunu açıkladı. AMA üyeleri, çocuklar için bilgisayar oyunu oynama miktarı ile ekran başında haracanan süre ile ilgili yapılan araştırmalara, birliğin daha çok destek vermesi konusunda görüş bildirdi.
  ...
  “Barcelona” yaz sonunda piyasada

  AMD, “Barcelona” kod adı ile de bilinen dört çekirdekli Opteron işlemcilerini yaz sonunda piyasaya süreceğini duyurdu. AMD, dünyanın dört çekirdeğini tek silikon kalıbında birleştiren ilk x86 tabanlı işlemci olarak nitelediği “Barcelona” işlemcilerini, ilk etapta en fazla 2.0 GHz frekans hızına kadar olan yelpazede sunacak. Şirket, daha üst frekans hızlarına sahip işlemcilerini ise sonbaharda piyasaya çıkaracak.
  AMD, “Barcelona” işlemcilerinin mevcut AMD Opteron işlemcileri ile aynı ısıl değerler aralığında çalışacağını belirtirken, bu şekilde watt başına performansın da artırılacağını belirtiyor. AMD, Barcelona işlemcileri ile çift çekirdekli işlemcilerinin performansları karşılaştırıldığında, Barcelona’nın bazı veritabanı uygulamaları için yüzde 70’e varan, bazı kayar nokta uygulamaları için ise yüzde 40’a varan artış sağladığını belirtiyor.
  Gökhan Bayram
  www.evrensel.net