Türkiye Haber-İş Sendikası’na açık mektup

Türkiye Haber-İş Sendikası, Türk Telekom’un özelleştirilmesinin ardından imzalanacak ilk toplusözleşme öncesinde 22.06.2007 tarihinde İzmir İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde bilgilendirme toplantısı yaptı.


Türkiye Haber-İş Sendikası, Türk Telekom’un özelleştirilmesinin ardından imzalanacak ilk toplusözleşme öncesinde 22.06.2007 tarihinde İzmir İsmet İnönü Kültür Merkezi’nde bilgilendirme toplantısı yaptı. Bilgilendirmenin ana teması, gazetemiz Evrensel’de yayınlandı. Sendika yöneticilerinin toplusözleşme görüşmelerine yönelik tutumları üyelerce güven testi sınavıydı. Bizler, sendika yöneticilerimizin geçmiş dönemlerde söyleyip uygulamada siyasi oyunlara alet olduklarını çokça yaşadık. Bu nedenle söylenenler , bizlerin birlik ve beraberliğine, mücadele ruhumuza ivme kazandırmalıydı. Toplantıda söylenen doğru şeylerin yanında, toplantı cumhuriyet mitinglerinden esinlenmiş küçük MHP kongresi gibiydi. Açıkçası bizler, “Acaba milliyetçi bir partinin MHP kongresine mi geldik” sorusunu kendimize sorduk.
Sendikamızın Genel Başkanı Sayın Ali Akcan’ın, aşağıda belirttiğimiz; sendikamızda, yuvamızda görmek istemediğimiz hususlara açık yüreklilikle gazetemiz aracılığı ile cevap vermesini bekliyor ve de istiyoruz.
 • Sayın Genel Başkan; İzmir’de hava sıcaklığının 40 dereceyi bulduğu bir ortamda ağır ve tehlikeli işlerde çalışan işçiler olarak sendikamız bir şişe suyu neden fazla gördü?
 • Yine bu ortamda sırtımızdan merdivenimizi indirerek otobüslere koştuk. Aman ne görelim; otobüsler dökülüyor. Klimalı otobüs bizlere yakışmıyor mu? Emeğin değeri bu mu? Bu kusurdan şube yöneticilerimiz mi, yoksa işyeri temsilcilerimiz mi sorumludur?
 • Bilgilendirme toplantısında “Özelleştirme esnasında her şey yapıldı” dediniz. Kulaklarımıza inanamadık. Özelleştirme esnasında Genel Merkez’ce çıkarılan özelleştirme ile ilgili halkı bilgilendirme broşürlerinin şube yöneticilerimizce dağıtılmadığını biliyor musunuz?
 • Toplantıda, “Telekom’u satanı biz de satarız” diyerek bizleri milliyetçi partilere oy vermeye çağırdınız. Bizler de size şunu söylüyoruz: Milliyetçi partiniz iktidar ortağı iken 15 günde 15 yasa çıkararak özelleştirmelere yasal zemin hazırlandı. Bunun devamı olan bugünkü iktidar da bu yasayla kurumumuzu peşkeş çekti. Bizlerin yeri, emeği en yüce değer gören partilerin yanı değil mi; Sizin göreviniz emekten yana güçlerle siyaset yapmak değil midir?
 • Bilgilendirme toplantısını cumhuriyet mitinglerine çevirdiğinizin farkında mısınız?
  Türlü karalama kampanyalarına karşın yaklaşık 1000 kişi toplantıya katılarak sendikamıza sahip çıktık. Siz konuşmalarınızla parçalayıcı oldunuz. Biz işçiler ne ‘Oger’cilere ne de parçalayıcılara alet olmadan, ekmeğimiz ve özgürlüğümüz için sendikamıza sahip çıkacağız.
  Haber-İş Sendikası’ndan bir grup işçi (İZMİR)
  www.evrensel.net