04 Temmuz 2007 00:00

16 YTL ile ne yapılabilir

Emekliler, “16 YTL ile ne yapılabilir. Çocuğunuza bir günlük okul harçlığı ne kadar para veriyorsunuz? 419 YTL bakanların, Başbakanın kaç günlük harcamasıdır?” diye soruyor.

Paylaş

Asgari Ücretle Çalışanlar Derneği Başkanı Kazım Çorap, asgari ücrete Temmuz’da yapılan 16 YTL ile ne yapılabileceğini ve bu zammı belirleyenlerin çocuklarının bir günlük okul harçlığının ne kadar olduğunu sordu.
Kamu Sen’de bir basın toplantısı düzenleyen Çorap, çok yeni bir dernek olduklarını, sendikalarını dolaşıp destek istediklerini, bir yerlerinin bile olmadığını söyledi. Çalışanlar arasında en çok ezilen, zorlu şartlar karşısında yaşam mücadelesi veren kesimin asgari ücretliler olduğunu belirten Çorap, en düşük ücret belirlenirken, alınması gereken kriterin, 4 kişilik bir ailenin insanca yaşamasına yetecek miktar olması gerektiğini belirtti. Kamu Sen’in araştırmasına göre bir kişinin açlık sınırının 850 YTL, asgari ücretin ise 419 YTL olduğunu kaydeden Çorap, “Bu rakam açlık sınırırın yarısından daha azdır. Türkiye’de asgari ücret açlık değil, sefalet ücretidir” dedi.
Temmuz’da 16 YTL zam yapıldığını, kamu işçilerine ise 140 YTL zam verildiğini belirten Çorap, bunun nasıl bir adalet olduğunu sorarak, bu adaleti kabul etmediklerini söyledi. Yetkililere, “16 YTL ile ne yapılabilir. Çocuğunuza bir günlük okul harçlığı ne kadar para veriyorsunuz? 419 YTL bakanların, Başbakanın kaç günlük harcamasıdır?” diye sordu.
Sorunlarının, dertlerinin yalnızca ücretin düşüklüğü olmadığını, çalışma şartlarının da ağır olduğunu kaydeden Çorap, eşiyle bir temizlik şirketinde çalıştığını, asgari ücretlilerin haftalık çalışma sürelerinin kamuda 60, özelde 72 saati bulduğunu anlattı. Birçok temizlik işçisinin senelik izin kullanamadığını, sosyal güvenlik primlerinin yatırılmadığını, giriş çıkışlar yapıldığı için sağlık hizmetlerinden de doğru-dürüst yararlanamadıklarını, maaşlarının düzenli ödenmediğini sıralayan Çorap, dilenci olmadıklarını, emeklerinin karşılığını istediklerini kaydetti.
Bakan’a şikayet mektubu
Çorap, asgari ücretlilerin çalışma koşullarına ilişkin Çalışma Bakanlığı’na ve Bakan Murat Başesgioğlu’nun kendisine ayrı ayrı dilekçeler verdiğini de söyledi. Çorap’ın Bakan’a ilettiği dilekçede, “PTT’de 14 yıldır çalışıp, bir gün bile senelik izin kullanmayanların bulunduğu, hastalık ve rapor almanın atılma nedeni sayıldığı, SSK’ye giriş-çıkışlar nedeniyle hastaneye yatarak ve cerrahi müdahalelerde sigortanın ödeme yapmadığı, sözleşme dışında, patronların evinin temizliğinde bile çalıştırıldıkları, geçen yıl maaşlarından 120 YTL kesinti yapıldığı, gerekçe olarak da 6 ay maaşların fazla ödendiğinin iddia edildiği, resmi ve dini bayramlarda maaşlarında kesinti olduğu” gibi sorunlar sıralandı. (Ankara/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

Appiah’a Ada’dan kanca

SONRAKİ HABER

Antalya ve Didim’de su baskınları yaşandı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa