04 Temmuz 2007 00:00

Sınır ötesi için tezkere mi geliyor?

AKP kulislerinde seçim öncesinde sınır ötesi operasyon için Meclis’ten tezkere çıkartılması tartışılıyor. NTV’nin haberine göre Başbakan Erdoğan’ın normalde perşembe günleri gerçekleştirdiği haftalık olağan görüşme bu kez salı...

Paylaş

AKP kulislerinde seçim öncesinde sınır ötesi operasyon için Meclis’ten tezkere çıkartılması tartışılıyor. NTV’nin haberine göre Başbakan Erdoğan’ın normalde perşembe günleri gerçekleştirdiği haftalık olağan görüşme bu kez salı (dün) gününe alındı. Başbakanlık kaynakları Erdoğan’ın perşembe günkü yoğun miting programları nedeniyle görüşmenin salı gününe alındığını belirtiyor.
Ancak Erdoğan ile Sezer en son 14 Haziran tarihinde bir araya gelmiş, sonraki görüşmeler iptal edilmişti. Görüşmenin bu kez iptal edilmemesi, salı gününe kaydırılması farklı yorumlara neden oldu. AKP kulislerinde seçim öncesinde sınır ötesi operasyon için Meclis’ten tezkere çıkartılması tartışılıyor.
12 Temmuz’da Meclis’te
İddialara göre hükümet, Genelkurmay Başkanlığı’ndan gelen talepler doğrultusunda seçim öncesinde Meclis’i toplayıp sınır ötesi operasyon için tezkere çıkartmayı planlıyor. 9 Temmuz Pazartesi günü Bakanlar Kurulu’nun toplanıp tezkereyi Meclis’e gönderebileceği, aynı gün veya 12 Temmuz Perşembe günü Meclis’in toplanarak tezkereyi geçirebileceği ileri sürülüyor.
Hükümet kaynaklarınca doğrulanmayan ancak AKP kulislerinde hafta sonundan beri tartışılan bu olasılık Başbakan Erdoğan’ın Çankaya Köşkü’ne çıkması ile daha da arttı. Görüşmede, Başbakan Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı Sezer’e tezkere ile ilgili bilgi vermiş olabileceği ihtimali üzerinde duruluyor.
Seçime yatırım
Kimi AKP kurmayları böyle bir tezkerenin hem askerin elini kuvvetlendireceğini hem de muhalefetin elindeki seçim kozunun alınacağını savunuyor.
Ancak kimi önemli isimler ise tezkere geçirilmesinin harekat beklentisini artıracağını ve hükümetin “Tezkereyi çıkardınız harekat düzenleyin” baskısıyla karşı karşıya kalacağını savunuyor.
AKP kaynakları, tüm bu tartışmalardan sonra hükümetin tezkere geçirme kararı alırsa, Meclis’te zorlanmayacağını belirtiyor.
Seçim listelerinde yer almayan milletvekillerinin de tezkere oturumuna katılacağı, ayrıca CHP’nin de desteğiyle tezkerenin büyük çoğunlukla Meclis’ten geçeceği belirtiliyor. (HABER MERKEZİ)
ÖNCEKİ HABER

‘İp’ siyaseti çirkin bir popülizmdir

SONRAKİ HABER

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı Aybet: Gazetecilikten mahkum olan yok

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa