04 Temmuz 2007 00:00

Demokrasi Platformu’ndan Bin Umut Adaylarına tam destek

Diyarbakır Demokrasi Platformu, Bin Umut Bağımsız Milletvekilli Adaylarına destek kararı aldı. Diyarbakır Demokrasi Platformu üyelerinden Ali Öncü, Türkiye’nin tarihi boyunca çok kötü yönetildiğini, kan ve gözyaşının bu ...

Paylaş

Diyarbakır Demokrasi Platformu, Bin Umut Bağımsız Milletvekilli Adaylarına destek kararı aldı. Diyarbakır Demokrasi Platformu üyelerinden Ali Öncü, Türkiye’nin tarihi boyunca çok kötü yönetildiğini, kan ve gözyaşının bu toprakların kaderi haline geldiğini belirterek, bu nedenle Bin Umut Bağımsız Adaylarını destekleme kararı aldıklarını duyurdu.
Diyarbakır Demokrasi Platformu, Bin Umut Bağımsız Milletvekilli Adaylarına destek vermek amacıyla Büyükşehir Belediyesi Tiyatro Salonu’nda basın açıklaması yaptı. Açıklamaya Bin Umut Adaylarından Aysel Tuğluk, Gülten Kışanak, DTP İl Başkanı Hilmi Aydoğdu ile çok sayıda sivil toplum örgüt temsilcisi katıldı. Açıklamadan önce kısa bir konuşma yapan Diyarbakır Demokrasi Platformu üyelerinden Ali Öncü, barışla simgeleşen DEP eski Milletvekili Orhan Doğan’ı yitirdiklerini belirterek, “Ya toplumsal barış tesis edilecek, ya da yaşadığımız bu acılar devam edecek ve Türkiye’nin hak etmediği bu gerilim devam edecek” dedi.
22 Temmuz milletvekili seçimlerini önemsediklerini kaydeden Öncü, bu nedenle bir araya geldiklerini ve kapsamlı değerlendirmelerde bulunduklarını söyledi. Türkiye’nin tarihi boyunca çok kötü yönetildiğini ifade eden Öncü, kan ve gözyaşının bu toprakların kaderi haline geldiğini kaydetti. Öncü, son olarak Bin Umut Bağımsız Adaylarının desteklenmesi kararı aldıklarını da duyurdu.
‘AKP gerilimi artırdı’
Öncü’nün ardından platform adına açıklamayı yapan Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Yönetim Kurulu Üyesi İdris Ekmen, AKP Hükümeti dönemi ile her türlü gerilimin çeşitli vesilelerle tırmandırıldığını belirterek, “Şeriat tehdidine karşı laikliğin teminatı olarak askerin kurtarıcı diye sunularak darbe çığırtkanlıklarıyla demokrasinin gözden çıkarıldığı, seçimlerin yapılmamasının bile gündeme gelebildiği bir noktaya gelinmiş olmasının en önemli sebebi ülkenin demokratikleşmesinin önündeki engellerdir” diye konuştu.
Ekmen, terörle mücadele adı altında ifade özgürlüğünü cezalandıran 301 ve benzer maddelerin, terörle mücadele yasası, polis yetki ve salahiyet kanununda yapılan son düzenlemeler ile ifade ve örgütlenme özgürlüğünün alabildiğince daraltıldığını söyledi. Türkiye’de özgürlükler alanında bir baş aşağı yaşandığını dile getiren Ekmen, demokrasi mücadelesi verenlerin baskı ve cezalara maruz kaldığını söyledi.
Halkların kardeşliğinin halkların düşmanlığına dönüştürülmek istendiğini ifade eden Ekmen, Şemdinli’de ortaya çıkan Susurluk Cumhuriyeti’nin korunduğunu yargılayıcılarının da cezalandırıldığını belirterek, “Uğur Kaymaz cinayeti insan olan herkesin vicdanını kanatmaya devam ederken, davayı takip eden hukukçular, insan hakları savunucuları aileler ve sivil toplum temsilcileri yine bu kesimlerin saldırısına uğramıştır” sözlerini ifade etti.
‘Bölge ihmal edildi’
Bölgenin 85 yıllık Cumhuriyet tarihinde sürekli ihmal edildiğini söyleyen Ekmen, Diyarbakır’daki işsizlik oranının yüzde 60’larda olduğunu belirterek, “Bir taraftan geri kalmışlığın pençesinde kıvranan bölge halkı bir taraftan da inkar ve imha politikalarıyla yok sayılmış, kimliğiyle, kültürüyle, tarihiyle kısacası kendi geleceğinin belirleme hakkıyla ilgili taleplerini dile getirdiği zamanlarda ise cezalandırma ve baskı vazgeçilmez temel politika olmuştur” şeklinde konuştu.
30 yıllık çatışmalı ortama değinen Ekmen, kan ve gözyaşının yaşandığını söyledi. Kürt sorunun çözümsüzlüğe terk edildiğini kaydeden Ekmen, Kürt sorununun terör ve güvenlik sorunu olarak algılandığını ifade etti. Ekmen, Kürt sorununun çözümsüzlüğe terk edilmesinin halklara ve Türkiye’nin geleceğine vereceği zararların hesaba katılmasını istedi. Ekmen, Kürt sorununun başta olmak üzere, Türkiye’nin temel sorunlarının çözümü için Diyarbakır Demokrasi Platformu olarak Bin Umut Adaylarını desteklemeye karar verdiklerini kaydetti. (Diyarbakır/EVRENSEL)

Demokrasi Platformu’nun talepleri

Diyarbakır Demokrasi Platformu’nun Parlamento’da adaylardan yapmalarını istedikleri çalışmalar ve bu kapsamında ki somut taleplerinden bazıları şunlar:
 • Kürt sorununun adil-demokratik ve barışçıl çözümüne olanak sağlayacak demokratik bir tartışma ve uzlaşma zemininin yaratılması, onurlu ve kalıcı bir toplumsal barışa ulaşılması için, ulusal ve uluslararası düzlemde nitelikli-kapsayıcı ve sonuç alıcı bir mücadele yürütülmeli.
 • Kürtlerin kendi dilinde eğitim ve yayın yapabilme hakkının anayasal güvencelere bağlanması için yoğun bir mücadele verilmeli.
 • Türkiye’nin aydınlık geleceğine demokrasiye ve halkların kardeşliğine parçalı bir bakış açısı algılamasıyla değil, stratejik düzeyde politikalarla yaklaşılmalı ve büyük bir kararlılıkla savunulmalı, katılımcı, eşitlikçi, özgürlükçü, demokratik ve adil bir sistemin inşası temel genel ve vazgeçilmez bir amaç ve mutlaka ulaşılması gereken bir hedef olarak Türkiye toplumunun önüne konulmalı.
 • Milletvekili dokunulmazlığının kaldırılması savunulmalı, yolsuzlukların açığa çıkarılması için yargıyı harekete geçirecek, yoğun bir mücadele verilmeli.
 • ÖNCEKİ HABER

  Beytüşşebap Belediye Başkanı Dursun’a suikast girişimi

  SONRAKİ HABER

  Bursa’da KESK üyeleri, İstanbul bölge mitingine çağrı yaptı

  Sefer Selvi Karikatürleri
  Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa