Takvim’de operasyon

Seçimler yaklaşırken, hükümetin medyaya müdahalesi de hızlandı. Turgay Ciner’in sahibi olduğu Sabah ve Atv’nin de aralarında bulunduğu basın kuruluşlarına 1 Nisan’da el koyan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), bugüne kadarki en ...


Seçimler yaklaşırken, hükümetin medyaya müdahalesi de hızlandı. Turgay Ciner’in sahibi olduğu Sabah ve Atv’nin de aralarında bulunduğu basın kuruluşlarına 1 Nisan’da el koyan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), bugüne kadarki en büyük tasfiyeye imza attı.
Genel Yayın Yönetmeni İskender Baydar başta olmak üzere gazetenin yönetimindeki 6 kişinin işine son verildi. Bunlar arasında Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Kadir Kılıçparlar, Yayın Koordinatörü Mesut Eröz, Yazıişleri Müdürü Yücel Arı, Spor Servisi Müdürü Meriç Tunca ve Teknik Koordinatör Adnan Sertçelik bulunuyor. Medya Grup Başkanı Yavuz Onursal ve Yönetim Kurulu Üyesi Ali Göçer Gelebek tarafından imzalanan çıkış yazılarında hiçbir gerekçe gösterilmedi.
Takvim, AKP hükümetine yönelik kısmen de olsa eleştirel bir tutum takınan az sayıdaki gazeteden biriydi. Seçime kısa bir zaman kala yapılan bu köklü operasyon, tartışma yarattı.
Öte yandan, Takvim Genel Yayın Yönetmeni İskender Baydar ve ekibi, sendikalaşmak isteyenlere karşı sert tutumlarıyla biliniyordu.
TMSF gazeteye genel yayın yönetmeni olarak Fikret Ertuğrul’u atadı.
İskender Baydar, Medyaradar sitesine “Çıkartılma gerekçesi olarak tiraj düştü diyemezler, marka değeri düştü diyemezler, habercilik yapmıyorlardı diyemezler, yazarları kalitesizdi diyemezler. Ben geldiğimde Takvim yazarlarının hiçbir tanesinin yazıları internet sitelerinde yoktu. Biz bunları aşmıştık” açıklamasını yaptı. (MEDYA SERVİSİ)

Fox’ta neler oldu?

AKP’li Egemen Bağış’ın bir eğlence programına katılmasıyla başlayan gelişmelerin yankıları sürüyor. Bağış’ın şarkılı türkülü programda AKP propagandası yapmaya başlaması üzerine kendisini uyaran müdür Canan Obay, Bağış’tan özür dilemeye zorlanmış, bunun üzerine istifa etmişti.
Süper Poligon sitesine konuşan Obay, “Benim yaptığım profesyonel bir tavırdı. Ben yapılması gerekeni yaptım” dedi. Obay, eğlence programına katılmanın Bağış’ın kendi isteği olduğunu, siyaset konuşmamak kaydıyla anlaştıklarını belirtti. Egemen Bağış ise programa davet edildiğini öne sürerek “Bana bir cep telefonu uzatıldı ve karşımda bir hanım sesi çığlıklar atarak bana bağırıyordu. Bana bağırılmasından hoşlanmam” dedi. Bağış, Obay’ın işten çıkarılmasıyla ilgisi olmadığını savundu. (MEDYA SERVİSİ)
www.evrensel.net