Eylem sürecek

Aliağa PETKİM işçilerinin kurumun özelleştirilmesi amacıyla yapılacak olan ihalenin durdurulması talebiyle başlattığı eylemler devam ediyor. İki gündür satışı engelleyerek kurumun kapısının önünde eylem yapan işçiler...


Aliağa PETKİM işçilerinin kurumun özelleştirilmesi amacıyla yapılacak olan ihalenin durdurulması talebiyle başlattığı eylemler devam ediyor. İki gündür satışı engelleyerek kurumun kapısının önünde eylem yapan işçiler, dün sabah da B kapısı önünde toplanarak eylemlerini sürdürdü. İhalenin yapılacağı bugün ise işçiler iş durdurarak Ankara’da ihalenin yapılacağı yerde eylemlerini sürdürecek.
Gündüz vardiyası işçileri, iş başı yapmayarak sabah saatlerinde PETKİM’in B kapısı önünde toplandı. Yaklaşık 1500 işçi, PETKİM’e sahip çıkacaklarını, özelleştirmeye karşı direneceklerini haykırdı. Burada işçilere seslenen Petrol-İş Sendikası Genel Başkanı Mustafa Öztaşkın, AKP Hükümeti’nin iş başında olduğu 4.5 yıl boyunca emek düşmanı bir politika izlediğini ve ülkede satılmadık kamu kurumunun bırakılmadığını söyledi. İşçilerin AKP iktidarına oy vermeyeceğini dile getiren Öztaşkın, bununla birlikte iktidara geldiklerinde AKP’nin uyguladığı politikaları devam ettirecek partilere de oy verilmeyeceğini belirtti. Öztaşkın, bütün işçilere emek yanlısı, IMF karşıtı, ülkenin bağımsızlığından yana olan partilere oy verme çağrısı yapacaklarını aktardı.
İhale meşru değil
PETKİM ihalesinin meşru olmadığını vurgulayan Öztaşkın, “PETKİM’in yüzde 34’ü daha önce halka açılmıştı. Bu yüzde 34’lük bölümün yüzde 24’ü şu an yabancıların elinde. Şimdi de geri kalan yüzde 51’lik hisseyi ihaleye çıkaracaklar. PETKİM’e talip olanların büyük çoğunluğunun yabancı ortağı var. Bir süre sonra PETKİM’in yüzde 75’i yabancılara geçecek” dedi. Öztaşkın, “PETKİM’in satışının durdurulması için bütün meşru ve hukuki yollara başvuracağız” diye konuştu.
Aileleriyle birlikte
İşçiler eylem boyunca, “AKP sandıkta gömülecek”, “PETKİM’e çakallar giremeyecek”, “PETKİM’i alan da satan da vatan haini” sloganlarını attılar.
Ayrıca, eylem yapılan B kapısına, “Grev bizim hakkımız gerekirse yaparız”, “Memleketi babalar gibi satanlara cevabımız 22 Temmuz’da sandıkta”, “PETKİM özelleştirilemez” pankartları asıldı.
PETKİM işçileri, bugün Ankara’da yapılacak olan ihaleye katılmak için aileleri ile birlikte akşam saatlerinde otobüslere binerek Ankara’ya doğru yola çıkacaklarını açıkladılar.
Bu arada CHP Genel Sekreter Yardımcısı Oğuz Noyan, CHP Grup Başkanı Vekili Kemal Anadol ve CHP Milletvekili Canan Arıtman’ın da içinde yer aldığı bir grup da PETKİM işçilerini ziyaret etti.
Burada PETKİM işçilerinen seslenen Oğuz Noyan, CHP’nin “stratejik kurumların özelleştirmesine” karşı olduğunu ifade etti.(Aliağa/EVRENSEL)
www.evrensel.net