İngiltere ‘terör’e karşı MGK kuruyor

Londra hükümeti, ülkedeki şüpheli saldırı girişimlerinin ardından yeni ‘güvenlik’ önlemleri ve ‘reform’ için düğmeye bastı.İktidarının ilk haftasında, saldırı girişimleriyle sınanan İngiltere ...


Londra hükümeti, ülkedeki şüpheli saldırı girişimlerinin ardından yeni ‘güvenlik’ önlemleri ve ‘reform’ için düğmeye bastı.
İktidarının ilk haftasında, saldırı girişimleriyle sınanan İngiltere Başbakanı Gordon Brown, ülkede bir “Milli Güvenlik Kurulu oluşturulacağını” açıkladı. Brown’un gündeminde, “savaş ilanı, istihbarat servislerinin denetlenmesi, hakimlerin, savcıların piskoposlarının atanması” konularına ilişkin ‘reform’ önerileri de bulunuyor. İngiltere Parlamentosu’na “Milli Güvenlik Kurulu” konusunda bilgi veren Brown, “Teröre karşı daimi teyakkuz sağlanacak” dedi. Ayrıntı vermektense kaçındı. İngiltere’de, 7 Temmuz saldırılarının ardından da “terörle mücadele” bahanesiyle insan haklarını hiçe sayan tasarılar kanunlaşmıştı.
İngiliz din adamının iddiası
Bu arada, El Kaide’nin geçtiğimiz nisan ayında İngiltere’ye yönelik olarak “Sizi öldürenler yine sizi tedavi edenler olacak” açıklamasında bulunduğu iddia edildi.
The Times gazetesindeki habere göre, İngiliz din adamı Andrew White, Amman’da dini bir toplantı sırasında, “bir teröristin üstü kapalı biçimde kendisine, ‘Sizi tedavi edenler sizi öldürecek’ dediğini” anlattı.
Londra ve Glasgow’daki olaylarla ilgili olarak gözaltına alınan 8 zanlının sağlık çalışanlarından oluşması İngiltere’de şok etkisi yaratmıştı. Gözaltına alınan doktorların aralarında Iraklı, Ürdünlü ve Hintliler de bulunuyor. Olaylarla bağlantılı olarak Avustralya polisi de bir doktoru sorguluyor. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net