Fransa’da ‘İmparator Sarko’ dönemi

Fransa’da Nicolas Sarkozy’nin cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturmasının ardından ülkedeki siyasi arena durulmak bilmiyor.
Fransız basını, Sarkozy’nin “mutlak güç arzusu”nda olduğunu belirtirken,...


Fransa’da Nicolas Sarkozy’nin cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturmasının ardından ülkedeki siyasi arena durulmak bilmiyor.
Fransız basını, Sarkozy’nin “mutlak güç arzusu”nda olduğunu belirtirken, muhalefet ise “hiper-başkanlık modeli” kurmaya çalıştığını ifade ediyor.
İktidarının ardından medyaya sürekli müdahalede bulunan Nicolas Sarkozy’ye, Fransız basını “Çarkozy”, muhalefet ise “İmparator Sarko I” ismini yakıştırdı.
‘Başbakan figüran oyuncu’
Fransa’da yayımlanan “Liberation” gazetesi, Sarkozy’nin, Başbakan François Fillon’u, siyaset sahnesinde adeta “figüran oyuncu” gibi kullandığını yazdı. Fransız gazete, “Sarkozy’nin siyasetin her alanında yoğun biçimde etkili olmaya çalıştığını ve başbakanın bütün yetkilerine karıştığı” yorumunu yaparak, “Sarkozy, metin yazarı, Fillon ise oyuncu olarak sahnede yerini alıyor” diye belirtti.
Sarkozy’nin gölgesinde
İngiliz “The Guardian” gazetesi de Paris mahreçli haberinde, “İmparator Sarko, Başbakanı mübaşir yaptı” ifadelerini kullandı.
Guardian, Fillon’un Meclis’te yaptığı konuşmaya dikkat çekerek, “Fransa başbakanının, Sarkozy’nin gölgesinde kaldığını” belirtti.
Fransa başbakanının, Meclis’teki uzun ‘reform’ konuşmasına vurgu yapan İngiliz gazete, bu konuşmanın dahi Sarkozy’nin gözetiminde yapıldığını vurguladı. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net