Fotoğraf: Evrensel

Bıyıklarınızı ihmal etmeyin

Eğer bıyıklarınız yaz sıcağında bile onlardan ayrılamayacak kadar sizin için önemliyse bu sıcak aylarda bazı hususlara özen göstermeyi de göze almanız gerekiyor.


Eğer bıyıklarınız yaz sıcağında bile onlardan ayrılamayacak kadar sizin için önemliyse bu sıcak aylarda bazı hususlara özen göstermeyi de göze almanız gerekiyor. “Türk erkeklerinin sembolü” olarak görülen ancak, son yıllarda özellikle genç nesil arasında eski cazibesini yitiren bıyığın, bakım ve temizliğinin sağlık açısından büyük önem taşıdığı bildirildi.
Bıyıksız olmaz diyorsanız..
Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ferdi Tanır, özellikle yaz aylarında terleyen bıyıkta biriken tozların, mikropların daha fazla ve hızlı üremesine neden olduğunu belirtti. Tanır, bıyık takıntısı olanların bulunduğunu ifade ederek, “Her şeye rağmen (bıyıksız olmaz) diyenler, günlük bakımı alışkanlık haline getirmeli, ellerini sık sık bıyığına dokundurmamalı. Bıyıklar düzgün kesilmeli, ağız içine kadar girmesine izin verilmemeli. Makasın hijyenik olması, tıraş yapılırken mümkünse tek kullanımlık malzemelerin tercih edilmesi gerekir” dedi. (TOPLUM YAŞAM)
www.evrensel.net