Fotoğraf: Evrensel

İşkence var adalet yok

Uluslararası Af Örgütü’nün Türkiye konulu raporunda, Türk polisi ve jandarmasının işkence yaptığı, kötü muamelede bulunduğu ve cinayet işlediği belirtilerek, polis ve jandarmaların bu eylemlerinin cezasız kalmaya devam ettiği ifade edildi


Uluslararası Af Örgütü’nün Türkiye konulu raporunda, Türk polisi ve jandarmasının işkence yaptığı, kötü muamelede bulunduğu ve cinayet işlediği belirtilerek, polis ve jandarmaların bu eylemlerinin cezasız kalmaya devam ettiği ifade edildi.
Örgütün, “Türkiye: Kemikleşmiş Suçların Cezasız Kalması Kültürü Sona Ermeli” başlıklı raporunda, polis ve jandarmanın ciddi insan hakları ihlalleri nedeniyle açılan soruşturma ve davaların baştan savma ele alındığı, hakim ve savcıların şüpheli kararlar verdiği, bunun durumun daha ciddi bir hal almasına yol açtığı vurgulandı.
“Sonuçta insan hakları ihlallerinin kurbanları için adalet ya çok geç tecelli ediyor ya da hiçbir zaman hak yerini bulmuyor” eleştirisine yer verilen raporda, “Polis ve jandarma görevlilerince işlenen ciddi insan hakları ihlallere ilişkin soruşturma ve kovuşturma hatalı. Buna ek olarak savcılar ve yargıçlar tutarsız kararlar veriyor. Bunun sonucu olarak da insan hakları ihlallerinin kurbanlarına adalet sağlanması ya gecikiyor ya da esirgeniyor. Türkiye’de güvenlik güçlerince işlenen işkence ve öldürmelerin kurbanları için adalet yok” görüşü dile getirildi.
Samimi olunmalı
Raporda, örgütün Avrupa ve Orta Asya Direktörü Nicola Duckworth’un sözleri de aktarıldı.
Duckworth, Türk hükümetinin “İşkenceye sıfır tolerans” taahhüdünün samimi olarak değerlendirilebilmesi için sorumluların tam ve bağımsız bir soruşturmaya tabi tutulması, yargılanması ve cezalandırılması gerektiğine dikkat çekti.
Duckworth, şöyle devam etti: “Hükümetin ‘işkenceye sıfır tolerans’a taahhüdü, işkence ve diğer kötü muameleleri yasağını ihlal eden görevlilerin adaletin önüne çıkarılmasını sağlayacak gerçek adımların atılmadığı sürece samimi veya tam etkin olarak değerlendirilemez.”
Reform yapılmalı
“Türk ceza sisteminde reform yapılmalı” ifadesini kullanan Duckworth, “Türk ceza sisteminde, vatandaşların insan haklarının korunmasına, kurumların ve devlet yetkililerinin çıkarlarından daha fazla önem verilmesi gerektiğini” görüşünü savundu.
İnsan hakları savunucuları ve gazetecilere gözdağı verildiği de kaydedilen raporda, Türkiye’de devlet görevlilerince gerçekleştirilen insan hakları ihlallerini tarafsız biçimde araştıran bağımsız bir kurumun bulunmadığına dikkat çekildi.
Uluslararası Af Örgütü’nün raporunda, güvenlik güçlerinin cezalandırılmamasının etkenleri arasında, idari gecikmeler, adli süreçteki eksiklikler ile insan hakları savunucuları ve gazetecilere yönelik baskıların bulunduğu kaydedildi.
Rapordan başlıklar Raporda şu noktalar vurgulandı:
 • Türkiye’de işkence sürüyor.
 • Bazı yargılamalarda işkence ile alındığı öne sürülen ifadeler, mahkemelerce kabul ediliyor.
 • Mahkemeler, işkence ve kötü muamele olaylarında bağımsız tıp raporlarını reddediyor.
 • Terörle Mücadele Yasası’nda güç kullanımına ancak çok gerekli olduğu durumlarda ve orantılı olarak başvurulacağı, net bir biçimde belirtilmiyor.
 • Güvenlik güçlerince gerçekleştirilen ve yargısız infaz anlamına gelebilecek öldürmelere ilişkin soruşturmalarda ilerleme sağlanmıyor. (HABER MERKEZİ)
  FT: Hükümeti zor durumda bırakacak
  Uluslararası Af Örgütü’nün Türkiye’de işkenceye başvuran güvenlik güçlerinin cezasız kaldığını belirten raporu, yurt dışında da yankı buldu. Financial Times gazetesi, “Rapor, bir genel seçimle karşı karşıya bulunan Erdoğan hükümetini zor durumda bırakacak gibi” yorumunu yaptı.
  Financial Times “Türkiye, işkenceye başvurmakla suçlanıyor” başlıklı, Vincent Boland imzalı haberinde son Af Örgütü raporunda Türkiye’ye yönelik ağır eleştirilere dikkat çekiliyor. Şimdiye kadar Türkiye İçişleri ve Adalet bakanlıklarının rapor konusunda bir yorum yapmadıklarını kaydeden gazete, “Rrapor, 22 Temmuz’da bir genel seçimle karşı karşıya bulunan Başbakan Tayyip Erdoğan’ın hükümetini zor durumda bırakacak gibi” değerlendirmesinde bulundu,
  Gazete, şöyle devam etti: “Rapor, Türkiye’nin, gözaltındaki zanlılara sistematik işkence uygulanmasından kaynaklanan şöhretten kurtulması için hâlâ çok mesafe alması gerektiğini ima ediyor.” (ANKA)
  www.evrensel.net