İşçi gençler seçimi tartışıyor

Adana’nın Arap mahallelerinden Akdeniz’de işçi gençlerle konuştuk. Volkan Yılmaz, 18 yaşına 1 ayı var ama yaşını sorunca 18 diyor. Bu yıl oy kullanamayacak.


Adana’nın Arap mahallelerinden Akdeniz’de işçi gençlerle konuştuk. Volkan Yılmaz, 18 yaşına 1 ayı var ama yaşını sorunca 18 diyor. Bu yıl oy kullanamayacak. “Oy hakkın olsa kime verirdin” sorusuna yanıt hızlı geliyor; “Genç Parti”. Volkan’a göre GP, “ÖSS, mazot, fındık” gibi ilgi çekici söylemler kullanıyor. Diğer partilere ilişkin aklında kalan bir söylem yok. Ortalama her Adanalı Arap ailesi gibi onun baba ve annesi de hep CHP’ye oy verirmiş fakat geçen seçimlerde GP’ye vermişler. Volkan bir bayan kuaföründe çalışıyor ve haftalık 80 YTL kazanıyor. “Çalışma koşulları ile seçimin nasıl bir bağı var?” sorusuna “bunu hiç düşünmemiştim” diye yanıt veriyor.
Serhat Sukgen 17 yaşında. “Oyum olsa CHP’ye verirdim, çünkü annem ve babam da öyle verirdi” diyor. Arap gençlerin Kürt ve Türk gençlerle kardeşçe yaşadığını söyleyen Serhat’a “Meclis’e DTP’liler girse nasıl olur” diye sorunca “İyi olmaz çünkü kavga çıkar” diyor. Aynı mahallede kardeşçe yaşayanların Meclis’te de kardeşçe yaşayabilme olasılığına ise ihtimal vermiyor. Daha önce çıraklık yaptığı eczacı kendi akrabasını yanına alınca işten çıkartılmış ve bilgisayar işine girmiş. Sigortasız ve aylık 320 YTL alıyor. O da ekonomi ile siyaset arasında bir bağ kuramıyor.
Asil Ekrem, 18 yaşında bir Kürt genci. Kaynakçı olarak haftalık 110 milyona sigortasız çalışıyor. Seçim için kayıt yaptıramamış çünkü işten kaçacak zamanı olmamış. Sabah 8 akşam 20.30 arası çalışıyor. “Eğer oyun olsa kime atardın sorusuna “boş atardım” diye yanıt veriyor. DTP’den konuşunca “onlar hep ezildiler, belki de onlara atardım” diye fikir değiştiriyor. Gelecek için en büyük hayali kendi işini kurmak.
Erdem Göçük 19 yaşında ve Asil ile aynı işyerinde kaynakçı olarak çalışıyor. Onun aldığı haftalık 10 YTL daha fazla. Çünkü işe Asil’den bir buçuk yıl önce başlamış. “Bir buçuk yıllık çalışmanın farkı sadece 10 YTL mi?” diye sorunca gülerek dudak büküyor ve yanıt vermiyor. Erdem oy kullansa GP’ye verecek. Uzan’ı kastederek “herkes onun için hırsız diyor ama o Amerika’yı soydu. O daha genç ve heyecanlı, yeni bir yüz. Ötekiler bir şey yapamadı belki bu yapar” diyor.
CHP’den kopuş yaşanıyor
Her seçimde CHP’nin kalesi olarak anılan Arap mahallelerinde CHP’den hızlı bir kopuş yaşanıyor. Genç seçmenlerin içinde yer aldığı yeni kuşak ata partilerden kopuşu lümpen vitrin ve söylemlere yönelerek gerçekleştiriyor. Örneğin, MHP’nin de mahallede seçim bürosu açtığını söyleyen gençler, bu işe kolunda görkemli bir dövme bulunan birinin önderlik ettiğini söylüyorlar. Bu tür karakterlerin gençler üzerinde gizemli bir etki yarattığı anlaşılıyor. Geçtiğimiz seçimlerde Arap bir ilçeden belediye başkanını merkeze getirerek aday gösteren ve cep telefonu dağıtarak oy patlaması yapan GP etki gücünü korumuş görünüyor. GP’nin seçim vaatlerinin, Cem Uzan’ın ne olduğu tartışılabilecek karizmatik etkisi ve mağduriyeti ile birleşmesi, yoksul emekçi gençlik yığınlarını etkileyen bir atmosfer oluşturuyor.
Asgari bir siyasi ölçme terazisinden yoksun yeni genç kuşakların düşünceleri, sol ve sosyal demokrat diye ifade edilen yoksul mahallelerin gelecekteki yeni siyasi eğilimlerine de işaret ediyor. (Adana/EVRENSEL)
Ercüment Akdeniz
www.evrensel.net