Fotoğraf: Evrensel

Irak’ta talan yasasına destek yok

Irak hükümetinin, ABD zoruyla onayladığı, ancak Meclis gündemine getiremediği Petrol Yasası’na yönelik tepki yükseliyor. Şii Sadr Hareketi, Irak Parlamentosu’nda, Sünni partilerin boykotu nedeniyle gündeme alınamayan ...


Irak hükümetinin, ABD zoruyla onayladığı, ancak Meclis gündemine getiremediği Petrol Yasası’na yönelik tepki yükseliyor. Şii Sadr Hareketi, Irak Parlamentosu’nda, Sünni partilerin boykotu nedeniyle gündeme alınamayan Petrol Yasası’nı “kesinlikle reddettiğini” açıklarken, Irak’taki en büyük işgal karşıtı dini hareket “Irak Dini Alimler Birliği” (MAS) de yasanın onaylanmaması için “fetva” çıkardı.
Sadr Hareketi’nin konuya ilişkin açıklamasında, “Irak petrolünün işgalcilere teslim edilmeyeceği” ifade edilerek, “Irak petrolünü, orduları Irak’ta işgalci olan ülkelerin şirketlerine teslim etmeyeceğiz” denildi. MAS’ın fetvasında ise yasanın onaylanmasının “dinen caiz olmadığı” ifade edilerek, “Irak Meclisi üyelerine bu yasayı onaylamak haramdır” denildi.
Yasalaşması için ABD’nin yoğun baskı yaptığı Petrol Yasası, Batılı tekellere Irak enerji kaynaklarını daha rahat talan edebilme imkanı veriyor. Ülkedeki petrol tesislerinde grevlere de neden olan talan yasasına önceden destek veren Kürt yönetimi önceki gün, “bilgisi dahilinde olmayan değişiklikler” nedeniyle desteğini çekmişti. Iraklı Kürtler, petrol geliri konusunda yerel yönetimlerinin de söz sahibi olmasını isterken, Sünni partiler, petrol tesisleri ile gelirinin, Şii ve Kürt bölgeleri arasında paylaştırılacağı endişesiyle yasaya karşı çıkıyor. Şii Dava Partisi lideri Başbakan Maliki’nin, bu durum karşısında atacağı adımlar ise merak konusu.
Düğün gününde felaket
Bu arada Irak’taki saldırılar dün de sürdü. Bağdat’ta düzenlenen saldırıda, bir düğün kana bulandı. Şii mahallesi Ebu Deşir’deki bir fotoğraf stüdyosunun önünde düzenlenen saldırıda 17 kişi öldü, 28’i de yaralandı. Polis, bombanın, akraba ve arkadaşlarının dışarıda beklediği gelinle damat stüdyodan içeriye girerlerken infilak ettiğini açıkladı. Gelinle damadın yaralılar arasında olduğu kaydedildi.
Yine Bağdat’ın güneyinde yol kenarına yerleştirilen bombayla düzenlenen saldırıda 2 Amerikan askeri öldü.
Semava kentinde ise Şii milislerle polis arasında çıkan çatışmada 5 kişi öldü.
Ölenler arasında bir polisin bulunduğu ve yaralanan 26 kişiden 16’sının polis olduğu belirtildi. Bugün 2. gününe giren çatışmaların kentin El Cumhuriye ve El Tikriye mahallelerinde çıktığı öğrenildi.
Şii lideri Mukteda Sadr’a bağlı Mehdi Ordusu milislerinin Sadr’ın bürosu etrafındaki ana yollara bomba yerleştirdikleri ve polisin girişini engellemek amacıyla çok sayıda patlayıcı kullandıkları söylendi.
Hille kenti yakınlarında Irak ordusuna ait bir aracı hedef alan bombalı saldırıda ise 4 Irak askeri öldü. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net