Bor için cephe savaşı

TMMOB’a bağlı Jeoloji, Kimya ve Metalurji Mühendisleri Odaları, Petrol-İş, Dev Maden-Sen ve Türkiye Maden İşçileri Sendikaları, KESK’e bağlı ESM ile Kamu İşletmeciliğini Geliştirme Merkezi (KİGEM), bor madenlerinin özelleştirilmesine karşı bir platform kurdu. KİGEM Başkanı Mümtaz Sosyal, “Özelleştirmeye karşı cephe savaşı başlatıyoruz” dedi


TMMOB’a bağlı Jeoloji, Kimya ve Metalurji Mühendisleri Odaları, Petrol-İş, Dev Maden-Sen ve Türkiye Maden İşçileri Sendikaları, KESK’e bağlı ESM ile Kamu İşletmeciliğini Geliştirme Merkezi (KİGEM), bor madenlerinin özelleştirilmesine karşı bir platform kurdu. KİGEM Başkanı Mümtaz Sosyal, “Özelleştirmeye karşı cephe savaşı başlatıyoruz” dedi.
Türkiye Maden İşçileri Sendikası Genel Merkezi’nde dün düzenlenen basın toplantısında konuşan KİGEM Başkanı Prof. Dr. Mümtaz Soysal, “PETKİM ihalesi de yapıldı. İş bitiyor. Büyük tehlike var. Memleket elden gidiyor” uyarısında bulundu. Dünyadaki bor madenlerinin yüzde 75’inin Türkiye’de bulunduğuna dikkat çeken Soysal, borun Türkiye için petrol kadar kıymetli olduğunu ifade etti. Soysal, madenden çıkarılan cevherin işlenmesi durumunda büyük kaynaklar yaratabileceğini belirtti. 2840 sayılı Yasa ve Danıştay kararlarına göre “bor madenlerinin işletilmesinin devlet eliyle yapılması”nın zorunlu olduğuna dikkat çeken Soysal, yasa hükmüne rağmen bor madenlerinin fiilen özelleştirildiğini kaydetti.
Dava açacaklar
Soysal, önce özel sektöre aktarılan bor işletmeciliğinin zaman içinde yabancı sermayenin eline geçeceğini de vurguladı. Soysal, bu gelişmelere karşı bir platform oluşturduklarını belirterek, “Bor madenlerinin özelleştirilmesine karşı cephe savaşı başlatıyoruz. Özelleştirmeye izin vermeyeceğiz” diye konuştu. Görevlerinin gereğini yapmayan Eti Maden İşletmeleri Genel Müdürlüğü yöneticileri hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını bildiren Soysal, ihalelerin iptali için de dava açacaklarını söyledi. Soysal, bora ilişkin kapsamlı bir rapor hazırlayacaklarını da sözlerine ekledi.
Tekellerin gözü var
Metalurji Mühendisleri Odası 2’nci Başkanı Kaya Özeren ise borun “sanayinin tuzu” olduğunu vurgulayarak, emperyalist tekellerin Türkiye’deki bor madenleri üzerinde gözü olduğunu söyledi. Özeren, özellikle Rio Tinto ve US Boraks isimli şirketlerin Türkiye’de bazı bor madeni alanlarını kapatmaya çalıştığını söyledi. Metalurji Mühendisleri Odası Başkanı Cemal Küçük Eti Maden İşletmeleri’ndeki deneyimli mühendislerin sürgün edildiğini belirtti. Maden-İş Başkanı Hüseyin Kayabaşı da kurum içinde hızlı bir kadrolaşma yaşandığını kaydederek, “Seçim öncesinde oldubittiye getirmek istiyorlar” dedi. (Ankara/EVRENSEL)
www.evrensel.net