Sivas anmaları sürüyor

Sivas’ta öldürülen 33 aydın ve sanatçının anıt mezarının bulunduğu Karşıyaka Mezarlığı’nda dün bir anma düzenlendi. Yaşamını yitirenlerin aileleri, sabah erken saatlerden itibaren, çocuklarının, yeğenlerinin, eşlerinin, dostlarının...


Sivas’ta öldürülen 33 aydın ve sanatçının anıt mezarının bulunduğu Karşıyaka Mezarlığı’nda dün bir anma düzenlendi. Yaşamını yitirenlerin aileleri, sabah erken saatlerden itibaren, çocuklarının, yeğenlerinin, eşlerinin, dostlarının mezarında buluştular. Mezarlıklar, karanfillerle süslenirken, mezarları sulama işi, akrabalarını hiç görmeyen küçük yaştaki çocuklara bırakıldı
Alevi örgütlerinin yönetici ve üyeleri, Ankara 78’liler Derneği yöneticilerinin ve Ankara 1. Bölge Bağımsız Milletvekili Adayı Şükrü Erbaş’ın da aralarında bulunduğu bir kalabalık ise mezarlık kapısında buluşarak, sloganlarla anıt mezara doğru yürüdüler. Ölenlerin fotoğraflarını taşıyan topluluk, “Katil devlet hesap verecek”, “Türkiye laik değildir, laik olacak”, “Madımak’ın ışığı sönmeyecek” gibi sloganlar attılar.
Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Başkan Kazım Genç, Mersin’de bayrak operasyonuyla başlayan ırkçı-milliyetçi havanın, Malatya’da, Trabzon’da, Hrant Dink’in öldürülmesi olayında devam ettiğini hatırlatarak, “Bu olaylar bize, katliamların arkasında kimler olduğunu ve nasıl da örgütlü olduklarını göstermiştir” dedi. Katılımcılar, daha sonra Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan ve Mahir Çayan’ın da mezarlarını ziyaret ettiler.
Sivas’la Türkiye yüzleşsin!
Mersin’de DTP Mersin İl Örgütü Sivas Katliamı’nda yaşamlarını yitiren aydınların anısına “Toplumsal Bellek, Geçmişle Yüzleşme ve 2 Temmuz” başlıklı bir panel düzenledi. Panele şairler Ahmet Telli, Zerrin Taşpınar ve Hicri İzgören ile Bin Umut Mersin Bağımsız Milletvekili Adayı Orhan Miroğlu, Yazar Ali Balkız, Doç. Dr. Ayhan Yalçınkaya ve Yazar Erdoğan Aydın katıldı.
EMEP, SDP, DTP, İHD yöneticilerinin de katıldığı panelde ilk olarak Can Dündar’ın hazırladığı “O Gün”, isimli belgesel gösterildi. Belgeselin ardından katliam sırasında otelde olan Şair Zerrin Taşpınar, olayların ardından yazdığı şiirleri okudu. Ahmet Telli ve Hicri İzgören de Sivas’ta yaşamını yitirenler anısına şiirlerini okudular.
Bin Umut Mersin Bağımsız Milletvekili Adayı Orhan Miroğlu, geçmişle yüzleşmenin acıları dindirmek ve güzel bir gelecek kurabilmek için gerekli olduğunu vurguladı.
Sivas’ta vahşet yaşandığında otelde bulunan Yazar Ali Balkız ise polisin kalabalığı durdurmak adına hiçbir şey yapmadığını vurguladı. (Ankara-MersinEVRENSEL)
www.evrensel.net