Bin Umut’a bin baskı!

Bin Umut Bağımsız Milletvekili Adayları Siirt, Hatay, Tekirdağ, Erzurum, Urfa ve Adana’da keyfi uygulamalarla karşılaştı.


Bin Umut Bağımsız Milletvekili Adayları Siirt, Hatay, Tekirdağ, Erzurum, Urfa ve Adana’da keyfi uygulamalarla karşılaştı. Minibüslerde ve seçim bürolarında Kürtçe müzik çalındığı gerekçesiyle araçlara ceza kesildi, seçim büroları basıldı, müzik CD’leri kırıldı, adaylar gözaltına alındı.
Bin Umut Bağımsız Milletvekili Adaylarının çalışmaları üzerindeki baskılar, güvenlik güçlerinin çeşitli uygulamalarıyla sistemli bir şiddet ve engelleme politikasına dönüştü. Özellikle adayların açtıkları seçim bürolarına yönelik polisin düzenlediği baskınlar, Kürtçe müzik çalındığı için seçim faaliyeti yürüten adayların konvoylarının durdurulması ve engellenmesi uygulamaları hız kazandı.
Tehdit ve gözaltı
DTP’den yapılan yazılı açıklamaya göre Kürtçe müzik çalındığı gerekçesiyle güvenlik güçleri, Siirt, Hatay, Tekirdağ, Erzurum, Urfa ve Adana’da hukuksuz ve keyfi uygulamalara girişti. Bu illerde, minibüslerde ve seçim bürolarında Kürtçe müzik çalındığı gerekçesiyle araçlara ceza kesildi, seçim büroları basıldı, müzik CD’leri kırıldı, aday ve çalışanlar tehdit edildi. Tekirdağ ve Erzurum bağımsız milletvekili adayları ise çalışmalar esnasında yanlarındaki ekiple birlikte gözaltına alınarak saatlerce karakolda tutuldular.
Bunun yanı sıra bütün partilerin bayrak ve afişleri sokaklara serbestçe asılırken, çeşitli yerlerde Bin Umut Adaylarının afiş ve bayrakları güvenlik güçlerince indirildi. Başta Bitlis olmak üzere bazı seçim bölgelerinde de posterler ateşe verildi.
Son alarak Batman Belediyesi’nin yaptırdığı Kine Em Parkı’nın açılışında Kürt sanatçı Şivan Perwer’in “Kine Em” parçasının çalınması nedeniyle belediyenin Kültür Müdürü Ali Sarıpınar ve belediye personeli Mehtap Ceylan tutuklandı.
‘Kaygılarımız haklı çıktı’
Baskılara tepki gösteren DTP, seçim propaganda dönemi başlarken, seçimlerin demokratik ve sağlıklı bir ortamda yapılabileceğine dair kaygı ve endişelerini toplumla paylaştıklarını, bu uygulamalar ile kaygıların haklılığının ortaya çıktığını duyurdu. Ancak baskılara karşı sessiz kalınmasının söz konusu olmadığını bildiren DTP yazılı açıklamada; “Artık kol kırılıp yen içinde kalmayacaktır. Ya demokratik evrensel hukuk kuralları işletilecek ve kol kırılmayacak ya da hukuksuzluğu ısrarla savunanlar dünya karşısında kendilerini izah etmek zorunda kalacaklardır” ifadelerine yer verdi. (HABER MERKEZİ)
www.evrensel.net