08 Temmuz 2007 00:00

Kongrede Türk-İş’e eleştiri

Yol-İş’in 8’inci Olağan Kongresi’nde, bugüne kadar “yaptırmayacağız” denilenleri iktidarın yaptığına dikkat çekilerek, bunun sorumlusunun sendika ve Türk-İş yöneticileri olduğu vurgulandı.

Paylaş

Yol-İş’in 8’inci Olağan Kongresi’nde, bugüne kadar “yaptırmayacağız” denilenleri iktidarın yaptığına dikkat çekilerek, bunun sorumlusunun sendika ve Türk-İş yöneticileri olduğu vurgulandı.
Kongrenin dünkü bölümünde konuşan İstanbul 1 No’lu Şube Sekreteri Hasan Gül Yaşar, iki gündür sadece isimlerin tartışıldığını, oysa kongrelerin önemli kararların alınacağı kürsüler olması gerektiğini söyledi. Bir gün önce bakanın alkışlanmasını eleştiren Yaşar, “Derimizi yüzmek, kafamızı kesmek isteyenler burada konuşurken en azından alkışlanmaması gerekirdi” dedi. Saim Evren ise AKP’nin işçi düşmanlığının su yüzüne çıktığını, çıkardığı İş Yasası’nın 12 Eylül dönemini bile arattığını, sendikaların bitirilmek istendiğini belirterek, AKP’nin işçilere 4.5 yılda nasıl baktıysa, işçilerin de 22 Temmuz’da ona karşıt bakışını ortaya koymasını istedi.
İstanbul 3 No’lu Şube Başkanı Cahit Erhan da 63’te başladığı sendikacılığı noktalayacağını, Yol-İş Kongresi’nde son kez konuştuğunu belirtti. Ulaştırma Bakanı’nın kıdem tazminatlarına ilişkin, “kazanılmış haklara dokunulmayacak” sözünü hatırlatan Erhan, “Bu ne demek, ‘bana dokunmayan yılan bin yaşasın. Bundan sonra gelenlerin anası ağlayacak’ diyor, biz de alkışlıyoruz” dedi.
Emeklilik için prim gün sayısının 9 bine çıkarılmasına sessiz kaldıklarını, kıdem tazminatı için de ya fon ya 15 gün dayatmasını yaptıklarını kaydeden Erhan, işçi sınıfının ilkeli hareket etmediğini söyledi. Fransa’daki kamyoncuların ve traktörleriyle köylülerin eylemlerini örnek gösteren Erhan, “500 bin işçiyi Ankara’da topladık. Sendikacılar, ‘yasa geri çekilene kadar dönmeyeceğiz’ deselerdi, o yasa geri çekilirdi” dedi. Ankara’ya gelip gelip gitmeleri eleştirerek, “Buna da eylem diyoruz” diyen Erhan, şöyle devam etti: “Biz davul zurna ile işyerleri önünde halay çektik, söylediğimiz her şeyin tersi oldu.”
Kağıt üzerinde kalıyor
İzmir 1 No’lu Şube Başkanı Bülent Zengin de 12 Eylül darbesi geldiğinde Türk-İş’in üyesi 1.5 milyon iken şimdi 3 konfederasyonun üye sayısının bile bu kadar olmadığını, en büyük zaafiyetin yüzde 10 barajı, noter şartı olduğunu söyledi. Türk-İş’in aldığı kararların kağıt üzerinde kaldığını, içinde bütünlük sağlayamadığını da belirten Zengin’in, “Bir siyasi partinin arka bahçesi görünümünde Türk-İş istemiyoruz” sözleri salonda alkışlarla karşılandı. TİS sonuçlarını da eleştiren Zengin, “Sosyal diyalog sosyal diyalog. Sosyal diyalog hep benden istenirse bu tavize girer” dedi.
Erzurum 1 No’lu Şube Başkanı Kıyas Daşkaya da IMF’nin üçüncü sınıf yöneticilerinin Türkiye’ye emirler yağdırdığını belirterek, özelleştirmelerin, Köy Hizmetleri’nin kapatılmasının vatana ihanet olduğunu söyledi.
Genel Başkan yardımıcılığına aday olan, Ankara 1 No’lu Şube Başkanı Kemal Yılmaz da alanlar boş durduğu müddetçe siyasilerin de at oynatmayı sürdüreceğini, “Susma sustukça sıra sana gelecek” sözünün gereği yerine getirilmediği için sıranın işçiye de emekçiye de, esnafa da geldiğini ama Aydın Doğan’a gelmediğini söyledi. Yılmaz, delegelere, işçilere 22 Temmuz’da “ülkenize de, oyunuza da namusunuz gibi sahip çıkın” çağrısı yaptı.
Seçimlere tek liste girecek
Kongre bugün yapılacak seçimlerle sona erecek. 308 delegenin oy kullanacağı seçimde mevcut yönetim; “Genel Başkan Fikret Barın, Genel Başkan Yardımcıları Nuri Çelebi ve Hüseyin Baykal, Genel Sekreter Tevfik Özçelik, Genel Mali Sekreter Ramazan Ağar, Genel Teşkilatlandırma Sekreteri Fahrettin İnan, Genel Eğitim Sekreteri Kenan Özsüer ve Genel Mevzuat Sekreteri Şinasi Tuysuz” yeniden aday oldu. Ancak Genel Başkan Yardımcılığı için Hüseyin Baykal’ın karşısına Kemal Yılmaz, Genel Mevzuat Sekreterliği için de Şinasi Tuysuz’un karşısına İsmail Evran aday olarak çıktı. (Ankara/EVRENSEL)
ÖNCEKİ HABER

PETKİM’in satışına tepki sürüyor

SONRAKİ HABER

Çalışma koşullarının iyileştirilmesini istiyorlar

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa