PETKİM’in satışına tepki sürüyor

PETKİM’in yüzde 51 hissesinin özelleştirilerek satılmasına tepkiler sürüyor. Tek Gıda-İş Sendikası yaptığı açıklama ile PETKİM işçileriyle dayanışma içinde olacaklarını bildirildi.


PETKİM’in yüzde 51 hissesinin özelleştirilerek satılmasına tepkiler sürüyor.
Tek Gıda-İş Sendikası yaptığı açıklama ile PETKİM işçileriyle dayanışma içinde olacaklarını bildirildi. Harita Mühendisleri Odası ise PETKİM gibi sanayileşme sürecinde hammaddenin yurtiçinde üretilmesi amacıyla kurulan ve yarattığı istihdam ile kalkınmaya doğrudan katkısı olan stratejik bir kuruluşun satılmasına karşı olduklarını belirtti.
Hükümetin seçim öncesi alelacele satışa çıkardığı PETKİM’in özelleştirilmesine AKP içinden de tepki geldi. AKP Balıkesir Milletvekili Turhan Çömez, PETKİM’in Meclis’in kapalı olduğu bir dönemde satılmasının tartışmaları engellediğini söyledi. Çömez PETKİM’i alan konsorsiyumda kimin ne kadar hissesi olduğunun bilinmediğini belirterek, “Konsorsiyum ortaklarının hangi alanlarda faaliyet yürüttükleri ve Türkiye’de ne tür bağlantılarının olduğu da açık değil” dedi. Çömez, yapılan görüşmelerin de berrak olmadığını vurguladı.
Bu arada Çevre ve Tüketici Haklarını Koruma Derneği PETKİM'in satışının yürütmesini durdurulması ve iptali için Danıştaya dava açacağını bildirdi. (İŞÇİ SENDİKA SERVİSİ)
www.evrensel.net