Eker’in kitapçığı gerçeği yansıtmıyor

Tarım Bakanı Mehdi Eker’in Diyarbakır’da 2003-2007 yılları arasında gerçekleşen faaliyetlerinin anlatıldığı ‘Destek bizden üretim sizden’ isimli kitapçığı tepki çekti.


Tarım Bakanı Mehdi Eker’in Diyarbakır’da 2003-2007 yılları arasında gerçekleşen faaliyetlerinin anlatıldığı ‘Destek bizden üretim sizden’ isimli kitapçığı tepki çekti.
Kitapçıkta yer alanların gerçeği yansıtmadığını belirten Ziraat Mühendisleri Odası Diyarbakır Şube Başkanı Akif Karakoyunlu, Eker’in Diyarbakır’da ciddi bir iş gerçekleştirmediğini kaydetti. Sulu tarımda devletin olanakları ile yüzde 11, halkın olanakları ile yüzde 76 sulama yapıldığına dikkat çeken Karakoyunlu, sulu tarımın ise istenilen düzeyde olmadığını ifade etti. Diyarbakır’da kooperatiflere verilen kredi desteğinin 37 kat arttığına dair bilginin de doğru olmadığına işaret eden Karakoyunlu, kooperatiflerin zenginler tarafından kurulduğunu belirterek “Çiftçilerin kalkınmasına yönelik bir kooperatif söz konusu değildir” dedi. 2005 yılında bitirilmesi hedeflenen GAP projesinin 2040 yılında bitirileceğinden bahsedildiğini anlatan Karakoyunlu, Diyarbakır’da sulanabilecek alanın sadece yüzde 12’lik alanın sulandığına dikkat çekti. Kırsal yerleşimlerinin boşaltılması ve meraların halen güvenli bir şekilde kullanılmamasının hayvancılığın gelişmesini olumsuz yönde etkilediğini ifade eden Karakoyunlu, buğday veriminin yükseldiği şeklindeki iddiaya da şöyle yanıt verdi: “Yükselme var ancak bu bakanlık çalışmaları sonucu gerçekleşmedi” diye konuştu. Kitapçıkta yer aldığı gibi elektrik borçlarının silinmediğine dikkat çeken Karakoyunlu mazot desteklemesinin de yetersiz olduğunu söyledi. Karakoyunlu, kitapçıkta bahsedildiği gibi sertifikalı tohum kullanımında yüksek bir artış olmadığını da dile getirdi. Kanalizasyon suyu ile sulanan Hevsel Sulama Birliği’ne 11 kilometre uzaklıkta olan Devegeçidi Sulama Birliği’nden temiz su getirildiği iddialarının gerçek olmadığına işaret eden Karakoyunlu, gerçek önlem ve yatırımların gerçekleştirilmesi gerektiğini belirtti. (Diyarbakır/DİHA)
www.evrensel.net