Ankara-Kâbil-İslamabad hattı

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, önceki gün Pakistan ve Afganistan yetkililerini ağırladı. Üçlü çalışma grubu toplantısında, “terörizmle mücadele ve medya ve akademik kuruluşlar arasında işbirliği” gibi konular ele alındı.


Türkiye Dışişleri Bakanlığı, önceki gün Pakistan ve Afganistan yetkililerini ağırladı. Üçlü çalışma grubu toplantısında, “terörizmle mücadele ve medya ve akademik kuruluşlar arasında işbirliği” gibi konular ele alındı. Üç ülke arasında 30 Nisan günü yayınlanan Ankara Bildirisi ile “Ortak Çalışma Grubu” kurulmuştu.
Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Ortak Çalışma Grubu’nun ilk toplantısına Türkiye Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Ertuğrul Apakan, Afganistan Dışişleri Bakan Yardımcısı Muhammed Kebir Ferahi ve Pakistan Dışişleri Müsteşarı Riaz Muhammed Han katıldı. Ortak Çalışma Grubu üyeleri, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül tarafından da kabul edildi.
Açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Görüşmelerde, üç ülke cumhurbaşkanları tarafından verilen görev uyarınca, Ankara Bildirisinin sonuçlarına ilişkin gelişmeler gözden geçirilmiştir. Afganistan ve Pakistan heyetleri, Ankara Doruğundan bu yana meydana gelen gelişmeler ve üst düzeyli temasların sayısı hakkında bilgi vermişlerdir. Bu çerçevede, aralarındaki güven ve işbirliği ortamını geliştirmek ve güçlendirmek amacını taşıyan çeşitli güven artırıcı önlemler ele alınmıştır. Ayrıca aşırıcılık, terörizm ve uyuşturucu kaçakçılığıyla mücadele ile ekonomik, kültürel ve güvenlik işbirliği alanlarında var olan işbirliği ve danışma mekanizmaları değerlendirilmiştir.”
Açıklamaya göre, toplantıda üç ülke yetkilileri şu kararları aldı:
 • Orta düzeyli Afgan ve Pakistanlı uzmanların, Ankara’daki Terörizmle Mücadele Mükemmeliyet Merkezinde (TMMM) düzenlenen kurslara katılımları,
 • Her iki ülkenin ilgili kanun uygulayıcı makamlarından yetkililerin, Türkiye Uluslararası Uyuşturucu ve Organize Suçlarla Mücadele Akademisi (TADOC) tarafından düzenlenen kurslara katılımları,
 • İki hükümet tarafından belirlenecek ortak projeler için Türkiye İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığının (TİKA) yardımıyla fizibilite çalışmalarının yapılması.
  Ayrıca, üç ülke Dışişleri Bakanlarının, Eylül ayında yapılacak BM Genel Kurulu’nda bir araya gelmesi de konuşuldu.
  “Güven artırıcı önlemler” başlığı altında ise, “resmi kanallar aracılığıyla olmak üzere iki ülkenin milletvekilleri, gazetecileri ve akademisyenleri de dahil insandan insana temasların ve değişimlerin artırılması” kararı dikkat çekti.
  Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, toplantının samimi ve yapıcı bir atmosferde geçtiği ifade edilerek, “İki komşu ülke arasında diyalog ve işbirliğinin kurumsallaştırılması yolunda atılmış önemli bir adımı oluşturmuştur” denildi. Ortak Çalışma Grubunun bir sonraki toplantısının ise İstanbul’da yapılacağı kaydedildi.
  Her ikisi de ABD destekli olan Afgan ve Pakistan hükümetleri arasındaki ilişkiler son derece kötü durumda. Afgan hükümeti, Pakistan yönetimini, 2001 yılında Amerikan işgaliyle iktidardan devrilen Taliban hareketini desteklemekle suçluyor. Öte yandan, Pakistan’ın Afgan sınırı bölgelerinde Taliban hareketinin halk desteğine ve çeşitli kamplara salip olduğu biliniyor. Hatta, El Kaide lideri Usame Bin Ladin’in de bu bölgede olduğu söyleniyor.
  Mescit kuşatması sürüyor
  Bu arada, Pakistan’ın başkenti İslamabad’da, güvenlik güçleri, 4 gündür kuşatma altında tuttukları Lal Mescidi’ne baskın hazırlıklarını sürdürüyor.
  Mescit yakınlarında önceki akşam 2 patlama ve otomatik silah sesleri duyulurken, bir üst düzey güvenlik yetkilisi, mescitteki öğrencilerin askerlere ateş açtığını ve el bombası attığını söyledi. Gece boyunda birkaç kez tekrarlanan patlamaların ardından, binadan dumanlar yükseldiği görüldü.
  Henüz eyleme geçmediklerini belirten bir güvenlik yetkilisi, mescitte rehin alınan kadın ve çocukları kurtarmaya çalıştıklarını, radikal İslamcı öğrencilerin ise kendilerine bomba attığını söyledi.
  Bu arada, polisin Lal Mescidi yönetiminin idare ettiği bir medresenin denetimini ele geçirdiği ve buradaki öğrencilerin gözaltına alındığı bildirildi.
  ‘Teslim olmayacağız’
  Lal Mescidi’nin lideri Mevlana Abdülaziz’in kardeşi Abdürraşid Gazi, mescit içinden AFP muhabirine telefonla yaptığı açıklamada, “Savaşmak için 25-30 gün daha yetecek erzak, silah ve cephanemiz var. Allah izin verirse savaşacağız” dedi. Gazi, teslim olmaktan ve hükümet güçleri tarafından tutuklanmaktansa ölmeyi tercih ettiğine dair sözlerini yineledi ve çatışmalarda 70-80 öğrencisinin öldüğünü iddia etti.
  Afganistan’daki Taliban hareketi çizgisindeki mescit lideri Mevlana Abdülaziz, burka giyerek kaçmaya çalışırken yakalanmıştı.
  Mescitte öğrenim gören öğrencilerin Pakistan başkentinde gösteri yaparak bazı kamu binalarına zarar vermeleri üzerine mescit kuşatma altına alınmıştı. (DIŞ HABERLER)
  www.evrensel.net