Londra’da coşkulu festival

Day- Mer 18. Kültür Sanat Festivali, Park Festivali ile sona erdi. Day-Mer Çocuk Halk Oyunları Ekibi ile açılışın yapıldığı Park Festivali, yerli grup Thirst ile devam etti.


Day- Mer 18. Kültür Sanat Festivali, Park Festivali ile sona erdi. Day-Mer Çocuk Halk Oyunları Ekibi ile açılışın yapıldığı Park Festivali, yerli grup Thirst ile devam etti. Londra’da çalışmalarını sürdüren Grup Anatolia’nın türküleriyle gençler halaya dururken, Kürt Toplum Merkezi Halk Oyunları Ekibi’nin sunduğu performans beğeniyle izlendi. Day-Mer Gençler Halk Oyunları Ekibi’nin ardından sahne alan Burhan Berken’in söylediği Kürtçe parçalar gençleri coşturdu. Day-Mer Yetişkinler Halk Oyunları Ekibi’nin ardından sahne alan ünlü sanatçı Sabahat Akkiraz ve grubu katılanlara müzik ziyafeti verirken festival neşe içinde sona erdi. Festivalde Sivas şehitleri ve Orhan Doğan da anıldı.
Mücadele vurgusu
Park Festivali’nde Evrensel Yazı İşleri Müdür Fatih Polat, Day-Mer Başkanı Ahmet Sezgin, Hackney Belediye Sözcüsü Fayzıl Khan, Savaş Karşıtı Koalisyon’dan Lindsey German, Haringey Belediye Başkan Yardımcısı Dilek Doğuş birer konuşma gerçekleştirdi. Yapılan konuşmalarda mücadele vurgusu ön plana çıktı. Day-Mer Başkanı Ahmet Sezgin yaptığı konuşmada, 2 Temmuz 1993’te yitirilen Sivas şehitlerini ve geçtiğimiz cuma günü hayata gözlerini yuman Orhan Doğan’ı andı. Savaş Karşıtı Koalisyon’dan İngilizce Kursları’nda (ESOL) kesintiye gidilmesine karşı kampanya grubuna kadar birçok kuruluşun standının da yer aldığı Festival’de, Day-Mer fotoğrafçılık kursunun Day-Mer Londra Meydan Sahnesi’nin festival programı çerçevesinde sunduğu‘ Aymazlar ve Kundakçılar’ oyunu fotoğraflarından oluşan sergiler, festival çadırlarında yerini aldı. Festival’de ayrıca Hayat Televizyonu’nun tanıtımı da yapıldı.
Programın bitmesi festivalin bittiği anlamına gelmiyordu. Alandaki emekçilerin yardımıyla çöpler toplandı, kebap ve börek alanı temizlendi, standlar söküldü. Geç saatlerde park alanından ayrılan Day-Mer üyelerinin yüzündeki gülümseme, hava muhalefetine rağmen festivalin kitlesel ve başarılı geçmesinin rahatlığıyla bir festival daha sona erdi. Day-Mer Park Festivali, halktan aldığı güçle, onlarla birlikte gelenekselleştiğini bir kez daha göstermiş oldu. (Londra/EVRENSEL)
Aslı Gül
www.evrensel.net