Eskileri yeniliyor hayatı hep eskisi gibi…

Melek Girmez Çarşısı'nın girişinde bir mağazanın duvarının dibinde saçtan yapılmış, ayakkabı tamiri yapan minicik dükkanın sahibi ile selamlaşıyoruz.


Melek Girmez Çarşısı'nın girişinde bir mağazanın duvarının dibinde saçtan yapılmış, ayakkabı tamiri yapan minicik dükkanın sahibi ile selamlaşıyoruz. Hasan Kırtan dükkanın içinde zar zor sıkıştırılmış bir tabureyi gösteriyor. Kırtan, 1950’li yıllarda babasıyla Elazığ'dan Adana'ya gelip Hürriyet Mahallesine yerleşmiş. 30 yıldır eskimiş, yırtılmış ayakkabıları yeniden kullanılır hale getiriyor. Ailesinin geçimini uzun yıllardır yırtılmış delik ayakkabıların tamirinden sağlayan Kırtan'ın hiçbir sosyal güvencesi olmamış, yeşil kart hariç. Ayakkabı tamirinden günlük 20-25 YTL kazanan Kırtan, altı çocuğundan beşine ekonomik nedenlerden dolayı ancak ilkokulu okutabildiğini üzülerek anlatıyor: "En küçüğü 7. sınıfa geçti. Oğlum nereye kadar okursa okutacağım, öbür çocuklarımı okutamadım."
30 Yılda Türkiye'de birçok hükümetin gelip geçtiğini ancak çok fazla şeyin değişmediğini anlatan Kırtan, "Yoksul hep yoksul, zengin ise hep zengin" diyor. Hayatta öyle büyük hayallerinin olmadığını aktaran Kırtan, var olanla yetinmeye çalıştığını anlatıyor. (Adana/EVRENSEL)
Gülsüm Mansur
www.evrensel.net