Live Earth’ten tüm dünyaya çağrı

Madonna, Red Hot Chilli Peppers, The Police, Roger Waters, Shakira, Bon Jovi başta olmak üzere 150’den fazla grup ve şarkıcının sahne aldığı Live Earth konserleri yapıldı


Madonna, Red Hot Chilli Peppers, The Police, Roger Waters, Shakira, Bon Jovi başta olmak üzere 150’den fazla grup ve şarkıcının sahne aldığı Live Earth konserleri yapıldı. Konserlerin saat farkı nedeniyle ilki olan Sydney ayağında gösteri, vücutları beyaza boyanmış Avustralya yerlileri Aborjinlerin “Hoşgeldiniz” mesajıyla başlatıldı. Daha sonra ABD’nin eski başkan yardımcısı Al Gore’un, küresel ısınmayla mücadeleye katılım çağrısında bulunduğu video görüntüleri oynatıldı.
Dünya mavi bir yıldız...
Al Gore’un açıklamasından sonra müzik ziyafeti, funk grubu Blue King Brown ile başladı. Japonya’nın başkenti Tokyo’nun hemen doğusundaki Makuhari Messe salonunda düzenlenen konser, Genki Rockets’ın solisti Lumi’nin sanal görüntüsüyle başladı. Lumi, 10 bin kişinin doldurması beklenen salonda herkesi, küresel ısınmayla mücadeleye davet etti ve kendisini dünya dışından 17 yaşında genç olarak tanıtarak “Dünya mavi bir yıldız gibi parlıyor” dedi. Lumi, daha sonra yine kendisi gibi sanal görüntüsüyle ortaya çıkan ABD’nin eski Başkan Yardımcısı, konser organizatörlerinden Al Gore’u takdim etti. Al Gore, dünyayı kurtarma zamanının geldiğini söyledi ve Avustralya’da başlayan ve Rio de Janeiro’da sona erecek konser serisinin küresel ısınmayla mücadelede bilinçlendirme kampanyasının başlangıcı olduğunu belirtti.
120 ülkede yayınlandı
Konserlerin Hamburg ayağında Latin pop şarkıcısı Shakira sahne aldı. Birçok Alman sanatçının da sahneye çıktığı konserde, pop şarkıcıları Enrique Iglesias ve Yusuf İslam da şarkılar söyledi. Londra’da da ünlü Wembley Stadı’nda Red Hot Chili Peppers’tan Chad Smith, Queen’den Roger Taylor ve Foo Fighters’dan Taylor Hawkins tarafından açılan dev konser, Metallica, The Beastie Boys, Snow Patrol ve Duran Duran gibi ünlü gruplarla sürdü. Etkinlik kapsamında New York, Londra, Hamburg, Tokyo, Şangay, Johannesburg, Rio de Janeiro ve Sidney’de konserler düzenlendi. Müzik dünyasının ağır topları, ağırlıklı olarak New Jersey ile Londra’da sahne aldı. Konserler, 120 ülkenin TV kanalı tarafından yayınlandı.
Çağrıya cevap ver
İklim Koruma Birliği (The Alliance for Climate Protection) ve sivil toplum kuruluşları tarafından yürütülen ‘Live Earth’; bireylerin, kurumların, hükümetlerin küresel ısınma ile ilgili harekete geçmelerini ve mücadele etmelerini sağlamak amacıyla uzun yıllar sürmesi planlanan bir kampanya.
Eski ABD Başkan Yardımcısı Al Gore da İklim Koruma Birliği Başkanı ve Live Earth’ün ortaklarından. Konserler dizisi için Madonna ‘Hey You’ adlı özel bir şarkı yapmıştı. 24 saat süren etkinlikler kapsamında küresel ısınmanın etkileri ve insanlığı bekleyen tehlikelere ilişkin konser aralarında çok sayıda kısa film gösterildi. Dev organizasyon Lenny Kravıtz, Jennıfer Lopez gibi sanatçıların sahne aldığı Brezilya’nın Rio De Janerio kentindeki ünlü Kopakabana sahilindeki konserle sona erdi. (KÜLTÜR SERVİSİ)
www.evrensel.net