09 Temmuz 2007 00:00

Evrensel Kültür AKP’nin kültür sanat politikasını ele alıyor

Evrensel Kültür, temmuz sayısında AKP’nin kültür-sanat politikasını ve iktidarı boyunca bu alandaki uygulamalarını ele alıyor

Paylaş

Evrensel Kültür, temmuz sayısında AKP’nin kültür-sanat politikasını ve iktidarı boyunca bu alandaki uygulamalarını ele alıyor. Aydın Çubukçu, kültür alanının siyasi tavırdaki belirleyiciliği ve Türkiye’deki kültür sanat politikası kavrayışını yakın dönem üzerinden anlatırken Sennur Sezer de açık artırmaya dönüşen kültür ve sanat alanının durumunu göz önüne seriyor. Cihat Aral ve Zehra Aral, politika ve kültür-sanat ilişkisi üzerine ayrıntılı bir konuşma ile dosyada yer alıyor. Cengiz Bektaş, Üstün Akmen, Sine-Sen (Sinema Emekçileri Sendikası) ve TOBAV (Devlet Tiyatroları Opera ve Balesi Çalışanları Vakfı) Genel Başkanı Tamer Levent ise AKP’nin kültür sanat politikasına ve uygulamalarına ilişkin derginin sorularını yanıtlıyorlar.
Derginin 179. sayısından itibaren her ay üçüncü sayfasında yer verdiği Ali Öz’ün bir fotoğrafı eşliğinde Sennur Sezer’in dizelerinde bu ay ‘Tedirginlik’ var. Üzerinden tam 14 yıl geçen Sivas Katliamı’nda yitirdiğimiz aydınlar, Remzi İnanç’ın ‘Bir fotoğraftan ya da onları düşünürken’ başlıklı yazısıyla anılıyor.
Dergide yeni kitabı ‘Unutma Defteri’ni yayınlayan ve Ankara’dan bağımsız milletvekili adayı olan Şükrü Erbaş ile seçim, siyaset ve sanat üzerine bir söyleşi yer alıyor. Ahmet Say, Evrensel Basım Yayın’dan çıkan ‘Görünmez Adam’ ve ‘Makine’ adlı öykü kitaplarını eleştirel bir yaklaşımla ele alıyor. Daimi Cengiz’in Sovyetler Birliği’nde Kürtler ve Kürdoloji başlıklı yazısında, yazar ve akademisyen Şamil Eskerov ile Ahmede Hepo ile yaptığı söyleşilere de yer veriyor.
Çağatay İnam Karaca, ‘Sanat ve Eleştiri’ yazısıyla ortaçağın estetik anlayışından bugünün sanat kuramına uzanıyor, Mutlu Binark ise ‘Yeni Medya, Gençlik ve Gündelik Yaşam’ başlıklı yazısında Başkent Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerince yapılan araştırmayı ele alıyor. Dergide ayrıca Müyesser Güner’in ‘Sekiz’, Nejat Elibol’un ‘İkinci Boyut’ ve Mehmet Zengül’ün ‘Dilekçe’ isimli öyküleri de yer alıyor. (KÜLTÜR SERVİSİ)
ÖNCEKİ HABER

Nasreddin Hoca şenlikleri devam ediyor

SONRAKİ HABER

Seramik fabrikasında ücretlerini alamayan işçiler eylem yaptı

Sefer Selvi Karikatürleri
Evrensel Gazetesi Birinci Sayfa