Dünyanın yeni 7 harikası belirlendi

Çin Seddi, Petra antik kenti, Kurtarıcı İsa heykeli, Machu Picchu antik kenti, Chichen Itza piramidi, Roma Coliseum’u ve Tac Mahal, dünya çapındaki oylamayla dünyanın yeni 7 harikası unvanını aldı


Çin Seddi, Petra antik kenti, Kurtarıcı İsa heykeli, Machu Picchu antik kenti, Chichen Itza piramidi, Roma Coliseum’u ve Tac Mahal, dünya çapındaki oylamayla dünyanın yeni 7 harikası unvanını aldı. Adaylar arasında yer alan Ayasofya ise dereceye giremedi. Dünyanın 7 harikasından geriye sağlam olarak sadece Giza Piramidi kalınca, 8 yıl önce yenilerinin seçilebilmesi için bir yarışma başlatılmıştı. Dünyanın dört bir yanından gelen 200 başvuru, uzmanlar tarafından 21’e kadar düşürüldü. O günden bu yana devam eden ve dünyanın yeni 7 harikasının seçileceği, milyonlarca kişinin oylama yaptığı anketin sonuçları, dün Portekiz’in Lizbon kentinde açıklandı. Ayasofya Müzesi ve Mısır piramitleri, yeni ‘harikalar listesi’nde yer almadı. Bu harikalar, Ürdün’deki Petra antik kenti, Çin Seddi, Brezilya’daki Kurtarıcı İsa heykeli, Peru’daki Machu Picchu antik kenti, Meksika’daki Chichen Itza piramidi, İtalya’nın Roma kentindeki Colosseum ve Hindistan’daki Taç Mahal anıt mezarı olarak açıklandı.
Dünyanın yedi harikası, başkanlığını İsviçreli Bernard Weber’in yaptığı, merkezi İsviçre’de bulunan New7Wonders Vakfı tarafından 100 milyondan fazla kişinin internetten veya cep telefonu mesajlarıyla altı yıl içinde internet sitesine verdikleri oylarla belirlendi. Merkezi Paris’te bulunan BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), dünyanın yeni yedi harikasını belirlemek amacıyla yapılan oylamayı, yalnızca oylamaya katılanların düşüncesini yansıttığı gerekçesiyle desteklemediğini açıklarken New7Wonders Vakfı Başkanı Weber, oylama sonucu elde ettikleri gelirin yüzde 50’sinin tüm dünyadaki eserlerin restorasyonu amacıyla harcanacağını belirtti. Restorasyonu yapılacak eserler arasında, Afganistan’da 2000 yılında Taliban tarafından havaya uçurulan dev Bamiyan Buda heykeli de bulunuyor. Bundan 2 bin yıl önce belirlenen dünyanın yedi harikası listesi güncellenmesi için 21 adayın yer aldığı listede, Türkiye’den Ayasofya Müzesi de bulunuyordu. Adaylar belirlenirken “2000 yılından önce inşa edilmiş olmak, insan eliyle yapılmış olmak ve belirli bir düzeyde muhafaza edilmiş olmak” koşulları gözetilmişti. Mısır’daki Giza piramitleri, hem eski listede, hem de yeni aday listesinde yer alan tek yapı oldu. (KÜLTÜR SERVİSİ)
www.evrensel.net