Operasyonlar kültür-sanatı da vurdu!

Aylarca hazırlığını yaptıkları 3 oyunlarıyla bölgede turneye çıkmayı planlayan Teatre Arsen Poladof oyuncuları, bölgede son aylarda artan askeri hareketlilik ve operasyonlar nedeniyle turneye çıkamıyor


Aylarca hazırlığını yaptıkları 3 oyunlarıyla bölgede turneye çıkmayı planlayan Teatre Arsen Poladof oyuncuları, bölgede son aylarda artan askeri hareketlilik ve operasyonlar nedeniyle turneye çıkamıyor. Tiyatro oyuncularından Abdullah Tarhan, oyunlarında barıştan yana tavırlarını ortaya koymaya devam edeceklerini belirterek bu durumun giderilmesi için yetkililerin adım atmasını istedi.
Bölgede son dönemlerde artan askeri operasyon ve çatışmalar, yaşamın her alanını olduğu gibi kültür ve sanat alanını da olumsuz etkiliyor. Bölgedeki sanatçılar da devam eden askeri hareketlilikten kaygılı. Batman Bahar Kültür Sanat Merkezi bünyesinde tiyatro çalışmalarını sürdüren Teatre Arsen Poladof, operasyonlar, askeri hareketlilik ve Genelkurmay’ın uygulamaya koyduğu ‘güvenlik bölgeleri’ nedeniyle bölgede yapmayı planladığı turnelerine çıkamıyor. Bu duruma tepki gösteren 12 yıllık tiyatro oyuncusu Abdullah Tarhan, bu durumun halkı da etkilediğini ve halkın geleceğe yönelik kaygılarını arttırdığını ifade etti. “Bir tiyatro sanatçısı olarak bunları gördüğüm zaman büyük endişe duyuyorum” diyen Tarhan, ‘güvenlik şeridi’ nedeniyle bölgede gerçekleştirecekleri turneye çıkamadıklarını söyledi.
Bu durumun halka ve kültür sanata ağır bir darbe olduğuna dikkat çeken Tarhan, “Bu durumdan rahatsızlık duyuyoruz. Her şeyi bir bütün olarak etkiliyor. Sanatsal, kültürel, sosyal faaliyetlerimizin hepsini alıp götürüyor. Bu gizli bir OHAL. 3 kent abluka altına alınmış, yüzlerce askeri araç, tank, top yığınağı yapılıyor. Sanki olağanüstü bir savaş, 3. dünya savaşı varmış gibi yaklaşılıyor. Sanatçılar olarak buna karşıyız” diye konuştu.
Barışçıl ve demokratik sürecin gelişmesi sürecinde bölgeye yatırımların yapıldığını, kültürel ve sanatsal faaliyetlerin yoğunlaştığını hatırlatan Tarhan, “İnsanlar aileleriyle birlikte istedikleri yerlere gidebiliyorlardı. Ancak son yaşananlar ve alınan kararlardan sonra bölge halkı çok kaygılı. Her şeye rağmen biz her zaman oyunlarımızla, sanatçı olarak barıştan yana tavrımızı ortaya koymaya devam edeceğiz” dedi. (Batman/DİHA)
İbrahim Açıkyer
www.evrensel.net