Londra’da sorgu sürüyor

İngiltere’de, Londra ve Glasgow havaalanlarına yönelik saldırı girişimleriyle ilgili sorgu sürüyor. İngiltere polisince sorgulanan 5 zanlıdan en az birinin Irak’taki El Kaide liderleriyle ilişkili olduğu öne sürüldü. Polise, Glasgow Havaalanı ve Londra’daki saldırı girişimlerinde bulunan biri kadın beş kişiyi sorgulamak üzere ek süre verildi


İngiltere’de, Londra ve Glasgow havaalanlarına yönelik saldırı girişimleriyle ilgili sorgu sürüyor. İngiltere polisince sorgulanan 5 zanlıdan en az birinin Irak’taki El Kaide liderleriyle ilişkili olduğu öne sürüldü. Polise, Glasgow Havaalanı ve Londra’daki saldırı girişimlerinde bulunan biri kadın beş kişiyi sorgulamak üzere ek süre verildi.
The Sunday Times gazetesi, bu iddiasını, Scotland Yard’ın “terörle mücadele” birimi SO15’in güvenlik uzmanlarına dayandırdı. Gazete, “bu birimin takipleri sonucunda, Londra ve Glasgow saldırı girişimleri öncesinde bir aylık sürede, bir ya da birden fazla zanlının Irak’taki terör örgütü liderleriyle telefon ve elektronik posta yoluyla haberleştiklerine dair delillere ulaşıldığını” iddia etti.
Bu “gerçeğin”, Londra ve Glasgow’daki saldırı girişimlerinin Irak işgalindeki rolü nedeniyle eski İngiltere Başbakanı Tony Blair’i “cezalandırma” niteliği taşıdığına dair senaryoları güçlendirdiğini de yazan gazete, El Kaide’nin gerçek rolünün ise birkaç gün içinde tam olarak aydınlatılabileceğini savundu.
Tehdit senaryoları
İngiltere’nin eski Donanma Komutanı Güvenlik Bakanı Sir Alan West, “ülkenin 15 yıl sürebilecek bir terör tehdidiyle karşı karşıya olduğunu” iddia etti. İngiltere’nin karşısındaki “terör tehdidinin ırkçılar ve bağnazlardan oluşan değişik gruplardan geldiğini” belirten West, “Tehdit bize ve bizim yaşam biçimimize karşıdır” diye konuştu. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net