Kem küm politikası

Ben bu seçimlerde iki görüşü dinleme kararı aldım. Biri; sermayeyi destekleyen, ABD ile içli dışlı, demokrasi meselesinde sadece kendine demokrasi isteyen, milliyetçiliği ırkçı boyutlarda ele alan vs..


Ben bu seçimlerde iki görüşü dinleme kararı aldım. Biri; sermayeyi destekleyen, ABD ile içli dışlı, demokrasi meselesinde sadece kendine demokrasi isteyen, milliyetçiliği ırkçı boyutlarda ele alan vs.. ve bunları direk ve çekinmeden, açık açık söyleyen, savunan MHP. Diğeri ise evrensel normlarda demokrasiyi savunan, emekçi ve halkçı politikalar üreten, bütün ulusların eşit ve demokratik birliğini savunan, sermaye karşısında emekçilerin politikasını üreten, antiemperyalist, şimdilik ve zorunlu olarak “Bin Umut Adayları” adıyla seçimlere bağımsız olarak giren adaylar. Başkaları yok mu? Elbette var.
Ama dinlemeye gerek var mı? Söylediklerine bakarsan bence hiç de gerek yok. Çünkü, diğer hepsi (CHP dahil) MHP’nin savunduğu düşünceyi kem küm ederek savunuyorlar. Açık konuşmaktan kaçınıyorlar. Bir şeylerin üzerini örtmeye çalışıyorlar.
-Bakıyorsunuz biri, Irak’a harekat gerekliyse ‘Yapılmalı’ diyor; özü=MHP: Irak’a savaş açmalıyız ve girmişken Musul’u ve Kerkük’ü almalıyız.
- Demokrasi elbette gerekli ama özü; MHP: Demokrasi isteyenlerin hepsi terörist.
- Kürt vatandaşlarımız, pardon Kürt asıllı vatandaşlarımız, özü; MHP: Kürt diye bir şey yok. Hepsi Türk klanları.
- Mecburi din dersleri meselesini mutlaka bir çözüme bağlamalıyız, ama Anayasa, tek başına iktidar olmak, milletvekili sayımız, özü; MHP: Din dersi devlet tarafından zorunlu olarak verilmeli, milli birlik ve bütünlüğü böyle sağlarız...
Kısacası MHP’nin düşüncelerini kem küm diye yutkunarak savunmaya çalışıyorlar. Öyleyse ben de onlar yerine MHP’yi dinlersem, zaten onların söylemek istediklerini, şifre çözücü gibi MHP anlatıyor.
İstanbul 2. Bölge Bağımsız Adayı Baskın Oran hocanın dediği gibi, bazı ezberlerimizi bozmamız lazım. Önce seçip sonra derdimizi anlatabilmek için seçtiklerimize karşı savaşmak zorunda olmadığımız bir seçim yapmak gereklidir derim. Laiklik mi?
Şeriat mı? Peki demokratik bir laik düzen?!.
Diş Hekimi Mehmet Karaaslan (İSTANBUL)
www.evrensel.net