Medrese krizinde son girişimler

Pakistan’ın başkenti İslamabad’da tam bir haftadır devam eden Lâl Medresesi direnişi konusunda dün kritik bir aşamaya girildi. İslamabad, “son girişimler” için kısa bir süre verirken, üst düzey yetkililer ise direnişin bastırılması...


Pakistan’ın başkenti İslamabad’da tam bir haftadır devam eden Lâl Medresesi direnişi konusunda dün kritik bir aşamaya girildi. İslamabad, “son girişimler” için kısa bir süre verirken, üst düzey yetkililer ise direnişin bastırılması için “güç kullanılması konusunda kabine anlaşmasının sağlandığını” ifade etti.
Pakistanlı din adamları, Lâl Medresesi’ne askeri operasyon olmadan çözebilmek için son bir girişimlerde bulunuyor. Arabulucular arasında isyancıların lideri İmam Abdülraşid Gazi’nin eski hocası Taci Usmani de var.
Bu arada Pakistan Devlet Başkanı General Pervez Müşerref’in, “son girişimler” kapsamında, eski başbakanlardan Çavduri Şucat Hüseyin’i görevlendirdiği de öğrenildi.
İsmini vermek istemeyen bir üst düzey yetkili ise bu çabaların sonuç vermemesi durumunda, saldırı olasılığının sinyalini verdi. Dün sabah yapılan üst düzey güvenlik toplantısından sonra yetkili, hükümet içerisinde direnişin sona erdirilmesi için “operasyonun şart olduğu” yönünde büyük oranda anlaşma olduğunu ifade etti. (DIŞ HABERLER)
www.evrensel.net