Ormanlar için kırmızı alarm

Orman teşkilatı orman yangınlarına karşı “kırmızı alarma” geçti. Vatandaşların duyarlı olmaları istenirken bazı bölgelere giriş çıkışlar yasaklandı.
Manavgat’taki orman yangını konusunda bilgi almak ve çalışmaları ...


Orman teşkilatı orman yangınlarına karşı “kırmızı alarma” geçti. Vatandaşların duyarlı olmaları istenirken bazı bölgelere giriş çıkışlar yasaklandı.
Manavgat’taki orman yangını konusunda bilgi almak ve çalışmaları yönetmek amacıyla Antalya’da bulunan Orman Genel Müdürü Osman Kahveci, Meteoroloji Müdürlüğü’nden alınan bilgilere göre bu haftanın da çok sıcak geçeceğini belirterek, özellikle Ege ve Akdeniz bölgelerinde temmuz, ağustos ve eylül aylarının orman yangınları bakımından en kritik ve en riskli aylar olduğunu kaydetti.
Bu ay içerisinde meteorolojik verilerin çok yüksek rakamlara ulaştığını, sıcaklıkların yükseldiğini ifade eden Kahveci, orman alanlarında piknik yapılmasının yasaklandığını, vatandaşları bu konuda sürekli uyardıklarını, açık alanlarda ateş yakılmamasını istediklerini belirtti.
Kahveci, “Bugünlerde vatandaşlarımız özellikle piknik amaçlı orman alanlarına girmemeli. Zaten bu girişi de yasakladık. Vatandaşlarımız hiçbir şekilde (orman bize uzakta, işimizi görürüz, otumuzu yakarız) diyerek sakın ola ki açık alanlarda ateş yakmasınlar. Bu bölgelerde, poyraz ve meltem nedeniyle rüzgarın şiddeti artıyor. En küçük bir kıvılcım belki birkaç kilometre uzakta, vatandaşın farkında olmadığı başka bir yerde orman yangınına sebep olabilir. Bu nedenle açık alanlarda ateş yakılmamalı” diye konuştu.
Osman Kahveci, Türkiye’deki bütün orman teşkilatlarının orman yangınlarına karşı “Kırmızı alarm” durumuna geçtiğine dikkat çekti. Kahveci, orman yangınlarında kaybettiğimiz verimli orman alanının 2 bin hektar civarında olduğunu söyleyerek vatandaşların daha duyarlı olmalarını istedi. (HABER MERKEZİ)

İstanbullulara yangın uyarısı

İstanbullular orman yangınlarına karşı, izin verilmeyen yerlerde kaçak piknik yapmamaları, piknik ateşlerini tam söndürmeleri ve sigara izmaritlerini gelişigüzel atmamaları konusunda uyarıldı.
İstanbul Orman Bölge Müdürü Faruk Çebi yaptığı yazılı açıklamada, tedbirsizce yakılıp bırakılan ateşin felakete yol açabileceğine dikkat çekti. Çebi, sadece önceki gün 50 yangın olayının gerçekleştiğini belirtirken vatandaşları gördükleri en ufak kıvılcımı 24 saat hizmet veren ALO 177 ücretsiz Orman Yangını İhbar Hattına bildirmelerini istedi.
www.evrensel.net