27 bin öğrenci sıfır çekti

OKS sonuçları açıklandı Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı’nda Burdur ilk sırada yer alırken, Kırşehir ikinci Eskişehir üçüncü oldu. MF puan türünde Burdur yine ilk sırada yer aldı; Edirne iki, Eskişehir üçüncü oldu.


Ortaöğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı’nda (OKS) 27 bin 277 öğrenci sıfır çekti.
OKS sınav sonuçlarını açıklayan Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, 2006’da sıfır çeken öğrenci sayısının 74 bin 54 olduğunu, bu yıl hiçbir soruya doğru yanıt veremeyen öğrenci sayısının 27 bin 277 olduğunu bildirdi.
2007 Orta Öğretim Kurumları Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (OKS) sonuçlarına göre hiçbir soruya doğru yanıt veremeyen öğrenci sayısının 27 bin 277 olduğu belirlendi. Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, OKS sonuçlarını Milli Eğitim Bakanlığı Başöğretmen Salonu’nda açıkladı. Bu sene fen bölümündeki 13’üncü sorunun yanlış olduğuna dair bir velinin idari mahkemeye başvurarak sorunun iptali yönünde karar aldığını belirten Çelik, ilk kez OKS’nin mahkemeye taşındığını ve mahkeme kararı ile 99 soru üzerinden hesaplama yapıldığını söyledi.
Burdur birinci
Sınavda TM puan türünden başarılı olan il sıralamasında Burdur ilk sırada yer alırken, Kırşehir ikinci Eskişehir üçüncü oldu. MF puan türünde Burdur yine ilk sırada yer alırken Edirne ikinci Eskişehir üçüncü oldu. Bu sene TM puanına göre Bayburt başarılı olan ilk 10 il arasına girdi.
Bu yıl 818 bin 359 adayın sınava girdiğini açıklayan Çelik, bunlardan 27 bin 277 kişinin sıfır çektiğini söyledi. Geçen yıl sıfır puan alan öğrenci sayısı 74 bin 54 olmuştu.
Sınavda, 136 kişinin bireysel ve toplu olarak kopya çektikleri için sınavlarının iptal edildiğini kaydeden Çelik, TM puan türünde 59 bin 537 adayın, MF puan türünde ise 47 bin 269 adayın barajı geçemediğini söyledi.
Sınav sonuçlarını açıklayan Çelik, İstanbul Özel Marmara Evleri İhlas İlköğretim Okulu’ndan Fatih Özkan’ın 500 tam puan alarak her iki puan türünden Türkiye birincisi olduğunu belirtti. Özkan, 599 soru üzerinden 500 tam puan alarak Türkiye birinciliğini elde etti. OKS’de Türkçe Matematik ve Matematik Fen Puan Türünden 496.657 puan alan 5 öğrenci ise ikinciliği paylaştı. OKS ile ilgili bütün iş ve işlemlerin internet üzerinden yapıldığını ve tercihlerin de internet üzerinden yapılacağını söyleyen Çelik, tek seferde 20 tercih yapılacağını ve okullara onaylattırılacağını belirtti. (Ankara/EVRENSEL)
‘Sınav şampiyonlarını değil, eğitim sistemini tartışalım’

Eğitim Sen Genel Sekreteri Emirali Şimşek, yaptığı yazılı açıklamada OKS sonuçlarının, sınavlara endeksli eğitim sisteminin aynası olduğunu belirterek, “Türkiye artık sadece sınav şampiyonlarını tartışmayı bırakmalı, her geçen gün ‘sınav bağımlı’ hale gelen çocuklarımızın durumunu tartışmaya açmalıdır” dedi. Şimşek açıklamasında, eşitsiz koşullarda sınavlara hazırlanan öğrencilerin, eğitimleri boyunca edindikleri bilgilerden çok, “sınav maratonu”nda gösterdikleri beceri ve şanslarıyla istedikleri bir ortaöğretim kurumuna girmeye çalışacaklarını bildirdi. (Ankara/EVRENSEL)
www.evrensel.net